6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Ова домашно растение може да убие дете за 1 минута, а возрасен за 15 минути

  Исповедта на Кламороса од Челентано пристигнува на интернет

  „Ова растение за малку ќе го убиеше моето девојче! Го има во толку многу домови и канцеларии. Но, луѓето не ја замислуваат оваа опасност! Ова растение се нарекува Дифенбахија. Секој лист содржи огромна количина токсини – калциум оксалат.

  Смртта на малите деца се случува веднаш, возрасните – за 15 минути.
  Доколку имате вакво растение дома, ве советуваме веднаш да го фрлите.

  Никогаш не дозволувајте лисјата да ги допрат вашите очи.
  Постои огромен ризик да ослепите!

  Дифенбахија е тропско растение од семејството Змијарникови кое достигнува 2-3 m во височина, често се одгледува како украсно за неговите големи, убаво обоени лисја. Тешко толерира ниски температури и сув воздух.

  Сите делови на растението, како и неговиот сок, се отровни (содржи калциум оксалат и аспарагин). Дифенбахија била наречена така од Хајнрих Вилхелм Шот (1794 – 1865), директор на Виенската ботаничка градина, во чест на мајсторот градинар Џозеф Дифенбах (1796 – 1863).

  Дифенбахија има директно стебло со едноставни, последователно распоредени, големи листови со разни видови бели дамки.
  Цветовите се белузлави, сместени во кочан, обвиткани од едната страна во лист, со мажјакот на врвот и женката во основата. Плодовите се ситни зрна.

  Кога се џвакаат, листовите може да предизвикаат привремено чувство на црвенило и печење. Во ретки случаи, забележани се случаи на едем на внатрешните органи.
  Децата и животните најчесто се погодени од контакт со Dieffenbachia (џвакање и голтање).

  Тие може да доживеат многу непријатни симптоми како што се интензивно пецкање и воспаление на устата, прекумерно лигавење и оток. Сепак, овие ефекти ретко се опасни по живот.

  Во повеќето случаи, симптомите се благи и може успешно да се третираат со аналгетски агенси, антихистаминици или медицински јаглен. Кај пациенти изложени на токсични растенија, 70% биле деца под 5-годишна возраст.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.