6 C
Skopje
недела, април 2, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Ова апче, кое секој го има дома, може да ни го продолжи животот за 12 години доколку се сетиме да го користиме

  Во серија експерименти, популарниот аналгетик ибупрофен го продолжи животот на мувите и црвите за 15 проценти. Во човечки години, тоа би значело да се живее 12 години подолго.

  Но, она што е можеби уште поважно е дека дополнителните години се покажаа како исклучително здрави, што значи дека можеме да добиеме дополнителни години квалитетен живот. Американските научници тврдат дека има многу причини за радост.

  Ибупрофен е релативно безбеден лек кој може да се најде во многу домови, а во текот на истражувањето „испитаниците“ добивале слични дози како оние кои секојдневно го земаат ширум светот за да се ослободат од главоболки, болки во зглобовите, грип и исчашување. Сепак, сè уште не е јасно како оваа дрога, која овојпат се користи под името нурофен, го забавува стареењето, пишува zdravno.bg.

  Научниците сугерираат дека процесот е поврзан со запирање на повлекувањето на триптофен – аминокиселината која се наоѓа во јајцата, чоколадото и мисирка. Истражувачот Мајкл Полименис, кој е дел од истражувачкиот тим, рече: „Мислам дека е многу охрабрувачки аспект од нашето истражување што постојат голем број безбедни лекови како ибупрофен кои можеме да ги разгледаме понатаму“. Нашето истражување, исто така, ја поддржува идејата дека најчесто користените лекови може да имаат неочекувани позитивни ефекти.

  Ни треба само повеќе истражувања за да разбереме зошто се случува ова. Иако ибуруфен се смета за сигурна заштита, тој може да предизвика дигестивни проблеми и чир на желудникот, па затоа не се препорачува третман само со него.

  Исто така, долгорочното внесување на повисоки дози за артритис, на пример, може да го зголеми ризикот од мозочен и срцев удар, па дури и да ја намали плодноста кај жените. Од друга страна, анализата на студиите на ибупрофен, аспирин и сродни аналгетици покажа дека една петтина ја намалува шансата за развој на вториот од трите големи видови на рак: ракот на кожата.

  Забелешка: Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Сокот од киселите краставички не го фрлајте во мијалникот, бидејќи е многу корисен за овие 5 работи

  Дури и ако сте најголем љубител на кисели краставички, пиењето чаша од солениот сок може да ви изгледа чудно. Но, размислете двапати пред да...

  13-годишно девојче забременило и раскажало за кошмарот потоа, апелирајќи до родителите

  Тинејџерка која забременила на 13 години, зборувала за кошмарот низ кој поминала кога ја дознала веста. Меди Ламберт од Форт Ворт, Тексас, ја раскажа својата...

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.