6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Носи несреќа, ова дрво никако не смеете да го имате во вашиот двор !

  Античките Словени живееле во хармонија со природата, од која добивале храна и лекови, па дури и денес, експертите сметаат дека треба да се засадат растенија што се автохтони и секогаш биле познати во нашата клима.

  Дрвја кои носат несреќа според верувањата

  1. Многу религиозни верувања за растенијата се зачувани до денес преку христијанството, како што е дабот да не се сече и гранката да се донесе за Божиќ.

  2. На покривот на куќата е да се стави растението Чувар на куќата, или перуника која се верувало дека штити од молња.

  3. Багремот не треба да се сади во близина на куќата, бидејќи неговото старо име било нерод. Исто така, багремот не треба да се калеми.

  4. Ако некое дрво е исечено затоа што се исушило или корените почнале да ги уништуваат темелите на куќата, можеби е време да се преобликува дворот и да се даде предност на растенијата што ги почитувале нашите предци.

  5. Оревот во дворот носи несреќа и смрт. Дрвото орев не е добро во близина на куќата, и поради корените и поради сенката што паѓа врз куќата. Не е добро да седите во сенката на оревот. Орев и црница носат несреќа.

  Народни верувања за дрвјата кои носат среќа и плодност

  1. Дабот е најубавиот украс што може да го има дворот, бидејќи крошната е убаво разгранета и создава дебел лад. Тој претпочита близина на вода, и ова свето дрво е симбол на долговечноста.

  2. Липата била свето дрво за Словените, бидејќи цвеќињата се лековити. Липата им дава на пчелите добра паша, а јагленот од липа ја прочистува водата.

  3. Врбата била наречена „мирко“ во времето кога биле казнувани непослушните деца. Исто така децата ги удирале со гранки од врба на Младенци, Лазарова сабота и Цветници кажувајќи ги зборовите „расти како врба“ . Кората од врба е лековита и добра за настинки.

  4.Глог е лек за срцеви заболувања, а истовремено и најмоќен лек против вампири и демони. Ова е цврста, листопадна грмушка што може да биде бела, црна или црвена, а бобинки се берат кога созреваат и се прават чај, сок… Идеален е да се обликува како жива ограда.

  5.Дренката прва цвета на пролет, а зрее на есен. Таа е симбол на здравјето.

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.