6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Нема да поверувате: Знаете ли што се лекуваат дршките од црешите – никогаш не ги фрлајте

  Иако сите знаеме дека црешата е вкусно и здраво овошје, сепак она што е помалку познато е дека многу здрава е и нејзината дршка.

  Можеби сте виделе дека некои луѓе ги сушат дршките, а еве и зошто е тоа така.

  Тие помагаат за болки, проблеми и болести со бубрезите, како и мочните канали, па дури и камен и песок во бубрезите.

  Потребно е добро да ги исушите на сонце, па да ставите литро вода и да оставите да зовријат, а течноста да отстои еден час, по што се цеди.

  Се пие три до четири пати на ден.

  Доколку ви се потребни причини зошто да јадете цреши, можеме да ви кажеме дека покрај тоа што се вкусни, имаат и многу бенефиции за здравјето на луѓето.

  1. Ја зголемуваат енергијата

  Јадењето цреши, благодарение на нивното високо количество шеќер, ќе ви го зголеми нивото на енергија. Следниот пат кога во текот на денот ви се приспива, само земете шака цреши и веднаш ќе ви биде подобро.

  2. За подобар сон

  Црешите содржат мелатонин, кој овозможува подобар сон. Доколку имате проблем со спиењето, пробајте во текот на денот да јадете повеќе цреши, но не и пред спиење, како што кажавме погоре, заради шеќерот ќе не можете да спиете.

  3. Добри се за очите

  Содржат многу витамин А, а дел од овој витамин е бета каротенот кој е делотворен за подобар вид и го одржува здравјето на очите. Ретинол е уште една состојка која ја има витаминот А, кој е добар за вашата кожа. Црешите содржат 20 пати повеќе витамин А од јагодите и боровинките.

  4. Превенција од рак

  Богати се со антиоксиданси, а редовното конзумирање го намалува ризикот од рак и помагаат за здраво стареење.

  5. Подобра дигестија

  Благодарение на високото ниво на растителни влакна, го подобруваат дигестивниот систем и го намалуваат холестеролот. Не мора да јадете премногу, една шака на ден е доволна.

  6. За намалување болка и отоци

  Црешите се богат извор на антицијаниди, кои можат да помогнат да се намали болката или отокот од хронични болести, како и болести на зглобовите и артритис. Ако имате болка од артритис обидете се да јадете цреши наместо да земате апчиња за болки.

  7. Превенција од грчеви во мускулите

  Иако бананите имаат повеќе калиум од црешите, сепак некои луѓе не сакаат банани, па црешите ви се добра замена. Најдобро е да се јадат пред тренинг, за да ги избегнете грчевита. Исто така, помагаат за намалување на менструални болки.

  8. За подобрување на работата на мозокот

  Ако сте малце расеани, црешите ќе ви помогнат да го спречите губењето меморија. Црешите се познати како „храна за мозокот“ бидејќи се богати со еден вид на антиоксиданси, антицијаниди, кои се одлични за мозокот.

  9. Добри се за срцето

  Покрај другите бенефити од црешите, тие се добри и за вашето срце, го намалуваат ризикот од срцеви болести.

  10. Имаат високи анти – воспалителните својства

  Еден од најголемите придонеси од црешите се нивните анти – воспалителни својства. Ова е одлично за оние кои трчаат и атлетичарите, кои имаат болки после тренинг, како и оние кои се болни од артритис. Ако ги имате овие болки, пијте сок од цреша неколку пати во денот.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.