6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Невидено! Таа има само 34 години и по скандал со сопругот заспива и се буди по 20 години

  Во 1954 година, жителка на регионот Дњепропетровск, Надежда Лебедина, заспала и се разбудила 20 години подоцна. Само во 1974 г.
  Инцидентот за неа стана вистински шок.

  Една вечер, 34-годишната Надежда имала многу сериозна расправија со нејзиниот сопруг. Конфликтот кај жената предизвикал нестабилна емоционална состојба, во која таа отишла да спие. Следниот ден Надежда не се разбуди. Нејзините преплашени роднини повикале медицински лица.

  Обесхрабрените лекари ја однеле жената во психијатриска клиника, каде и биле дијагностицирани „шизофренија“ и „кататоничен ступор“. Надежда во клиниката останала четири години, по што мајка и ја однела дома.

  На петтата година од сонот починал сопругот на Надежда. Нивната десетгодишна ќерка завршила во сиропиталиште бидејќи нејзината баба, која исто така се грижела за Надежда, немала можност да ја одгледува.

  Самата Надежда признава дека цело време слушала што се случува околу неа, но не можела да реагира. Не можеше да мрдне ниту со прст.

  Постепено сонот стануваше полесен и полесен. Можеше да ја движи главата, рацете, а и се хранеше, но не се разбуди.

  Во 1974 година, мајката на Надежда одмарала и токму во овој момент жената се разбудила. Нејзината постара сестра Анастасија влегла во собата и видела дека нивната мајка починала. До неа лежеше расплаканата Надежда.

  Жената прво не верувала дека спиела дваесет години. На изненадување на лекарите, таа релативно брзо се адаптирала на новиот живот. Прифаќајќи ја својата возрасна ќерка, таа се заинтересирала за иновациите што и недостасувале.

  Треба да се напомене дека кога Лебедина се разбудила изгледала на која возраст заспала – 34 години. Но, откако се разбуди, нејзиното тело брзо почна да се израмнува. Според лекарите, Надежда Лебедина стареела не со денови, туку со часови, косата и се побелела, а лицето и се збрчкало.

  Надежда Лебедина починала на 74 години. Дијагнозата „шизофренија“ беше препознаена како погрешна. Дадениот случај советските лекари го оценија како „хистеричен патолошки сон“.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.