6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго?

  Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија која ја реализираше Универзитетот во Пенсилванија, каде што беа вклучени 80 000 возрасни лица докажа дека пиењето на една или две чаши пиво секој ден, може да го намали ризикот од срцеви заболувања или срцев удар. Покрај тоа, пивото го зајакнува имунитетот, ги штити коските…

  Пивото е добро за здравјето на бубрезите

  Во народот се знае дека штом некој има проблем со бубрезите, камчиња или песок, треба да пие пиво. Но, тоа не е само народен лек за камења во бубрезите. Едно истражување кое беше реализирано во Финска, докажа дека меѓу алкохолните пијалаци, пивото е најдобро за бубрезите. Имено, секое испиено шише (0,3 литри) со пиво го намалува ризикот од појава на камења во бубрезите за 40%.

  Го подобрува варењето на храната

  Пивото, особено темното пиво, содржи 1 грам на растворливи растителни влакна во 300 мл – за разлика од виното кое не содржи растителни влакна. Растителните влакна имаат важна улога при поминувањето на храната низ дигестивниот систем. Недостатокот на растителни влакна може да доведе до интестинални нарушувања, како што е констипација.

  Пивото го намалува ЛДЛ холестеролот

  Растителните влакна кои ги содржи пивото може да ви помогнат за намалување на нивото на лошиот холестерол.

  Изобилува со витамини од групата Б

  Пивото содржи неколку витамини од групата Б и тоа Б1, Б2, Б6 и Б12. Едно холандско истражување утврди дека кај лицата кои пиеле пиво, нивото на витаминот Б6 било за 30% повеќе во споредба со лицата кои не консумирале пиво. Исто така, пивото е добар извор на витаминот Б12, кој е ретко се наоѓа во храната, а особено е важен за лица кои се слабокрвни.

  Пивото и дава сјај на косата

  Покрај витамините од Б групата, протеините кои се наоѓаат во хмељот, помагаат во обновување на оштетената коса, а исто така додаваат и волумен. Во меѓувреме, малтозата и сахарозата кои ги има во составот на пивото, на косата и даваат прекрасен сјај. Па, ако сакате да постигнете најдобри резултати и да ги почувствувате овие ефекти на своја кожа, предлагаме да отидете до најблиската продавница и да набавите неколку шишиња

  Пивото го намалува ризикот од срцев удар

  Лицата кои пијат пиво имаат 40 до 60% намален ризик за појава на срцев удар во споредба со оние кои не го консумираат.

  Превенира настанување на тромбоза

  Состојките кои ги содржи пивото превенираат создавање на тромбоза.

  Ја подобрува меморијата

  Студиите покажуваат дека лицата кои пијат пиво имаат помал ризик за настанување од Алцхајмерова болест и деменција.

  Помага за намалување на стресот

  Истражувачите во Универзитетот од Монтреал утврдија дека две чаши пиво на ден може да го намалат стресот предизвикан од работата, како и анксиозноста. Па, по работниот ден поканете ги пријателите и напијте се Златен Даб

  Овозможува блескава кожа

  Кога се нанесува површински, пивото може да го исчисти тенот, да помогне во лекување на првут на кожата, како и да ја направи мазна. Овие фантастични својства се должат на задоволителната количина на пантотенска киселина и витамини во неговиот состав. Сѐ што треба да направите е да натопите малку памук и да го измасирате нежно претходно исчистеното лице.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.