6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Научниците одлучија: Еве што ги чека сите што јадат сланина, ќе се ИЗНЕНАДИТЕ

  Сланината е една од најконтроверзните намирници во однос на придобивките или штетите за организмот.

  Постојат многу стручни мислења за здравствените ефекти на сланината и нејзиното потекло и позитивни и негативни.

  Најчесто, прашањето како сланината влијае на женското тело и дали е навистина корисна – со што точно предизвикува интерес.

  Данскиот научник и професор по медицина Уфе Равнсков во својата студија „Митови за холестеролот“ докажува дека штетата од сланината е навистина мит, а за организмот, особено за жените, овој производ е од голема корист.

  Се разбира, станува збор за мали порции, а не за присуство во секојдневната исхрана.
  И сланината е штетна, како и другите масти, но само во случај на крајно нескромно консумирање на овој навистина вкусен производ.

  Арахидонската киселина е најкорисната компонента на сланината за жените. Оваа незаситена маст има позитивен ефект врз функционирањето на женското тело како целина и, патем, е многу дефицитарна.

  Арахидонската киселина ги отстранува токсините од телото, го зголемува имунитетот (сланина со лук – универзална превенција од настинки), го подобрува метаболизмот и ја промовира функцијата на мозокот.

  Покрај тоа, малите порции сланина ја нормализираат функцијата на дигестивниот тракт и ги ублажуваат типичните дигестивни проблеми.
  Сланината се смета за одличен извор на хранливи материи за кожата и косата.

  Холинот и ретинолот, кои се дел од производот, и помагаат на кожата да ја одржи свежината и воедно и даваат природен сјај на косата.

  Голем број на витамини вклучени во составот на обичната свинска сланина се нужно присутни во женските шампони, па затоа нема сомнеж за нивните придобивки.

  Патем, не само што можете да јадете сланина, туку и да направите маски од неа или да ја намачкате косата. Ова исто така дава одличен резултат.
  Сланината е многу корисна и за жените кои наскоро ќе се породат. Тој е одличен извор на калории за бремени жени, а исто така помага да се надополни потребното снабдување со маснотии, што е природен процес за време на бременоста.

  Патем, со помош на сланина можете да изгубите тежина, колку и да звучи ова парадоксално.

  20-30 грама од производот нема да и наштетат на фигурата, туку ќе создадат чувство на ситост и на жената ќе и биде полесно да следи диета за слабеење.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.