6 C
Skopje
сабота, јули 2, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  Научниците го објаснија женскиот оргазам

  На прашањето што е женскиот оргазам, американските научници велат дека некогаш имал важна улога во поттикнувањето на овулацијата кај човековите древни предци, пред да ја загуби таа функција и да остане само извор на уживање, се наведува во студијата објавена во списанието Journal of Experimental Zoology-Molecular and Developmental Evolution.

  seks_dvojka

  Уште од антиката, почнувајќи од Аристотел, женскиот оргазам ги интригирал научниците, да се обидат, досега безуспешно, да ја објаснат неговата улога. Ги збунуваше тоа што жените можат да зачнат без да чувствуваат ништо, додека кај мажите оргазмот е неопходен за ејакулација и пренос на семето.

  За да го сфатат потеклото на женскиот оргазам, еволуцискиот биолог Гинтер Вагнер од универзитетот Јејл и Михаела Павличев од детската болница во Синсинати три месеца го проучувале лачењето на пролактин и окситоцин во крвотокот, што е пропратна појава на женскиот оргазам.

  Заклучиле дека во еволуцискиот период лачењето на тие хормони имало важна улога во рефлексната овулација кај женските цицачи, појаснува Вагнер. Меѓутоа, подоцна цицачите развиле циклична овулација со што оргазмот во таа смисла станал непотребен. Поради тоа и клиторисот еволуциски исчезнал од вагината, што ја отежнува стимулацијата во текот на сексуалниот чин.

  „Тоа објаснува зошто некои жени можат да постигнат оргазам само со мастурбирање или стимулација на клиторисот“, наведуваат научниците.

  „Женскиот оргазам е еволуциска трага, како слепото црево. Денес изгледа дека нема намена, освен психолошкото, емотивно поврзување на партнерите. Но тоа не ја намалува неговата вредност. Вредноста на нешто за што човековиот организам е способен не мора да биде функционална“, појаснува Вагнер.

  Женскиот оргазам можеби ја загубил својата биолошка функција, но нема да исчезне. Тоа е затоа што пенисот и клиторисот настануваат од истиот дел на ембрионот. „Кога со еволуцијата би исчезнал клиторисот, би исчезнал и пенисот“, вели Вагнер, а тоа, секако, би било закана за опстанокот на човековиот вид.

  Мажите поради таа причина имаа брадавици, тие се заостаток од претходниот степен на развојот на ембрионот и немаат никаква функција, освен зголемување на сексуалното уживање. Меѓутоа, бидејќи за жените се неопходни, затоа остануваат дел и од машката анатомија.

  Заклучокот на научниците се состои во тоа што велат дека женскиот оргазам можеби повеќе не е неопходен за репродукцијата, но и натаму е клучен дел од сексуалниот чин, бидејќи жените се чувствуваат подобро и ја јакне врската меѓу партнерите, „Животот во својата целокупност е многу посложен отколку што ние тоа го признаваме“, објаснува Вагнер.

  Latest Posts

  ИСКРЕНОСТ- ПИСМО ОД МАЛО МОМЧЕ: ДРАГИ МАМА И ТАТО, ЗНАМ ДЕКА И ВИЕ СТРАДАТЕ

  Неговите родители се разведуваат, а тој одлучи на најдобар начин да ги потсети дека не страдаат само тие, туку и тој, нивното дете. Покажувајќи...

  Девојка ми ме ИЗНЕВЕРУВАЛА со дедо ми! Остатокот од приказната е уште ПОШОКАНТЕН (Видео)

  Некогаш од најблиските луѓе доживуваме најголемо предавство. Токму тоа му се случило на ова момче кое својата приказна ја раскажало на ТикТок и тоа низ...

  Еве како ја уништив љубовта на еден МАЖ: По 12 години брак, тој реши да замине. Не можеше повеќе да издржи!

  Ќе ти кажам што направив за да престане да ме сака. Се разбира, го направив тоа потполно несвесно Ние бевме во брак 12 години, а...

  Кога некој ве навредува, само кажете му 1 збор: Моќниот трик на Сигмунд Фројд – еве како да ја разоружате личноста која ве навредува

  Сигмунд Фројд рече дека ако некое лице не е грубо, нема проблеми и сите го сакаат, најверојатно умрел. Ова значи дека не можете да...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.