6 C
Skopje
недела, март 26, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Невеста се чувствувала чудно на својата венчавка, а кога докторот и ја прегледал главата, останал во шок

  Зошто вакво нешто да се случи на најубавиот ден од животот? Зошто воопшто да се случи такво нешто? Доктор Едвард Паначек од Сакраменто, Калифорнија, имал...

  Бев во кома, а докторите сакаа да ја исклучат машината: Тато ми постави едно прашање и ми го спаси животот, тоа е чудо

  Адел Руд (32) во својата исповед рече дека болничкиот персонал му кажал на нејзиното семејство дека е клинички мртва и дека мора да почнат...

  Млада жена и рекла на баба и дека сопругот изневерува и добила одговор кој не го очекувала! погледнете

  Инспиративна вирална приказна која станува вирална ќе ви покаже како да се справите со сите пречки што животот ви ги фрла на патот. Една млада...

  Погледнете како возач дрско почнал да задева велосипедистка, но налетал на погрешна личност

  Велосипедистка им се одмаздила на возач на комбе и на неговата сопатничка што и пречеле на раскрсница бркајќи им го возилото и безмилосно му...

  Научете се да бидете благодарни за убавиот живот: Сетете се за оние кои имаат помалку од вас

  Слепото момче седеше на скалите пред една зграда со шешир до своите нозе. Тоа држеше мала табличка со натпис:  Јас сум слеп! Ве молам помогнете ми! Во шеширот имаше само неколку монети…

  По улицата одеше еден човек. Тој извади неколку монети од џебот и ги фрли во шеширот до момчето. После тоа мажот ја зеде табличката, ја сврти од другата страна и напиша неколку зборови, после што се одалечи. Многу скоро шеширот почна да се полни со монети. Многу луѓе оставаа монети во шеширот на слепото момче…

  Истиот ден покасно, мажот кој го напиша новиот натпис на таблата се врати за да види како се одвиваат работите. Момчето го препозна ( на начинот на кој слепите само умеат) и го праша:

  „Нели вие сте истиот човек што утрово го смени натписот на мојата табла? Што напишавте?“

  Мажот одговорил:

  „Јас само ја напишав вистината. Го напишав истото што и ти го имаше напишано, само на поинаков начин.“ Тоа што мажот го беше напишал на табелата гласеше:

  „ДЕНЕС Е ПРЕКРАСЕН ДЕН, НО ЈАС НЕ МОЖАМ ДА ГО ВИДАМ.“

  Мислите ли дека првата и втората табла зборуваат едно исто? Секако дека и двете табли покажуваат на луѓето дека момчето е слепо. Но првата само може да те натера да се сожалиш или не и да оставиш паричка во капата. А втората табла им покажува на луѓето дека тие можат да уживаат во прекрасниот ден, но момчето нема да може, затоа што е слепо.

  …Понекогаш е потребно сосема малку, за човек да се замисли и да почне да ги цени даровите кои ги има, и кои често се запоставени од сите нас…

  Научи се да си благодарен за даровите во твојот живот! Сети се за оние кои имаат помалку и…

  Помагај со што можеш!

  Latest Posts

  Невеста се чувствувала чудно на својата венчавка, а кога докторот и ја прегледал главата, останал во шок

  Зошто вакво нешто да се случи на најубавиот ден од животот? Зошто воопшто да се случи такво нешто? Доктор Едвард Паначек од Сакраменто, Калифорнија, имал...

  Бев во кома, а докторите сакаа да ја исклучат машината: Тато ми постави едно прашање и ми го спаси животот, тоа е чудо

  Адел Руд (32) во својата исповед рече дека болничкиот персонал му кажал на нејзиното семејство дека е клинички мртва и дека мора да почнат...

  Млада жена и рекла на баба и дека сопругот изневерува и добила одговор кој не го очекувала! погледнете

  Инспиративна вирална приказна која станува вирална ќе ви покаже како да се справите со сите пречки што животот ви ги фрла на патот. Една млада...

  Погледнете како возач дрско почнал да задева велосипедистка, но налетал на погрешна личност

  Велосипедистка им се одмаздила на возач на комбе и на неговата сопатничка што и пречеле на раскрсница бркајќи им го возилото и безмилосно му...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.