Од овие состојки ќе добиете 1 литар вкусна и мошне здрава и лековите смеса.

Намалувањето на хемоглобинот во крвта, независно од бројот на еритроцити, црвени крвни клетки го намалува капацитетот на крвта да го пренесува кислородот и доведува до анемија.

Во народната медицина постојат повеќе рецепти за зголемување на хемоглобинот во крвта.

Еден од нив е препорачан и од самите лекари, а исклучително е добар за зголемување на хемоглобинот, кревање на нивото на крвните клетки и за подобрување на комплетната крвна слика.

За подготовка на овој природен лек ќе ви биде потребно 200 мл мед, 200 гр ореви, 200 гр суво грозје, 200 мл сок од морков, 200 мл сок од цвекло и 2 лимона.

Измијте ги лимоните, исечете ги на половина и извадете ги семките. Измелете ги во машина за мелење месо и ставете ги во сад.

Додадете мед, сок од цвекло и од морков, па добро промешајте. На крајот додадете и ситно исечкани ореви и суво грозје и се добро соединете.

Ќе добиете едно литро вкусна и доста здрава лековита смеса. Чувајте ја во фридижер. Земајте три пати дневно по една супена лажица пред јадење.