6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  Направете го лесно: Напиток кој лекува чир на желудник, несоница, поправа вид и ја подобрува меморијата

  Млекото добиено од бадем е одлична алтернатива за кравјото млеко, бидејќи во својот состав не содржи холестерол, а се состои од 20% протеини.

  Ова млеко е извор на фосфор, кој е потребен за забите и коските. Во него има 4 пати повеќе калциум отколку во кравјото млеко. Да не ги заборавиме и калиумот, цинкот, бакарот, железото, Б витамините и манган.

  Зошто треба да се пие бадемово млеко?
  Лекарите го препорачуваат за побрзо и безбедно заздравување на чир на желудник и дванаестпалачното црево
  Стимулира излачување од жолчката и ја празни жолчната кеса

  Ја стимулира работата на цревата и се користи при хроничен колитис и опстипација и поседува лесен лакстаивен ефект
  Една чаша бадемово млеко го решава проблемот со жиговината и спречува болести на гастроинтестиналниот тракт

  Корисно е при настинки, астма, несоница, имптотенција, анемија

  Млекото од бадем е одличен извор на енергија, ја поддржува активноста на мозокот и ја јакне меморијата

  Една чаша бадемово млеко содржи 50% од препорачаната дневна доза на витамин Е, антиоксидант кој го намалува растот на слободни радикали кои предизвикуваат рак.

  Има доста витамин Б и железо неопходни за раст и здраво функционирање на мускулното ткиво.

  Бадемовото млеко не содржи лактоза, па може слободно да се консумира без страв дека ќе дојде до дигестивни пореметувања
  Има многу малку калории (во 1 чаша има 40 калории), не содржи заситени масти, што го прави многу корисно за лицата кои сакаат да ги намалат килограмите

  Бидејќи содржи флавониди, помага при намалувањето на холестерол и го штити срцето.

  Подготовка:
  Состојки: 1 чаша сурови бадеми, 3 – 4 чаши вода

  Покиснете ги бадемите во вода и оставете ги да стојат цела ноќ. Утрото, истурете ја водата. Во сад со бадемите додадете 3-4 чаши чиста вода (најдобро флаширана или филтрирана). Блендирајте 2-3 минути. Млекото процедете го низ цедалка и ставете го во стаклено шише. Рокот на траење во фрижидер е 2-3 дена. По желба може да го засладите со малку мед или да додадете цимет, какао или ванила.

  Latest Posts

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  Ориз на гладно – Ќе се збогувате на болки во задните зглобови и вратот

  Со возраста, човечкото тело претрпува значителни промени. Токсините веднаш „се населуваат“ во нашето тело и прво ги напаѓаат зглобовите. Затоа постарите луѓе треба да посветат...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.