6 C
Skopje
среда, јуни 29, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  Напитокот кој не уништува, а многумина го консумираат барем еднаш дневно …

  Генерално, многу луѓе не знаат какви се негативните ефекти на овој пијалок врз нашето здравје. Најлошо од се, се дава во големи количини на децата, што може да доведе до неочекувани последици.

  Овој „отров“ е газираниот пијалок! Според последните истражувања, ова е ефектот што го има врз нашето тело.

  Првите 10 минути
  Една шолја содржи 10 лажици шеќер, што е 100% од дозволената доза за денот. Фосфорот, кој е потребен за подобрување на вкусот, стигнува до телото. По 20 минути, гликозата и инсулинот се зголемуваат, што доведува до претворање на шеќерот во маснотии во црниот дроб.

  По 40 минути
  Кофеинот во пијалокот целосно се апсорбира од телото во рок од 40 минути. Протокот на крв се зголемува и црниот дроб почнува да произведува повеќе шеќер во крвта. Вашиот мозок почнува да ги блокира рецепторите за хормонот аденозин, кој го спречува чувството на замор.

  По 45 минути
  Се зголемува лачењето на допамин, што има значително влијание врз вашата благосостојба, а овој ефект е сличен на оној на наркотик. 60. минута Магнезиумот, фосфорната киселина, цинкот и калциумот го зголемуваат времетраењето на варењето. Ова се должи на огромните количини на шеќер и вештачки засладувачи, кои го ограничуваат излачувањето на калциум во урината.

  По 60 минути
  Диуретичните својства на кофеинот почнуваат да делуваат и сите минерали, вклучително и магнезиумот, калциумот и цинкот, наменети за коските, се излачуваат во урината.

  За нешто повеќе од еден час
  Распределбата на шеќерот во организмот е во последната фаза. Се чувствувате полни со енергија и ве очекуваат промени во расположението. Заедно со газираните пијалоци, телото ја ослободува целата вода и хранливи материи потребни за функционирање на телото. На крајот, ризикот од развој на дијабетес значително се зголемува.

  Latest Posts

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Ме повика дечкото на сестра ми, и ми кажа тајна која сите дома ја криеја од мене со години

  Една девојка ја сподели својата неверојатна животна приказна на социјалните мрежи. Имено, на 16-годишна возраст, Керол открила дека нејзината мајка и тато биле всушност баба...

  Исповед на маж од Скопје: Во велешки манастир ја видов Богородица во живo

  Бев на 12-годишна возраст кога во живо ја видов Мајката Божја. Тоа се случи во трпезаријата на манастирот „Света Богородица“ во Согле, каде што...

  АКТУЕЛНО

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Пред спиење ставам ракија на косата – неверојатен трик од мојата баба: Кога ќе се разбудите наутро ќе видите чудо

  Ќе ви ја откријам тајната на убавата и бујна коса што ми ја кажа баба ми, пред многу години, кога ја прашав како нејзината...

  (ВИДЕО)Како студентот пред целиот клас му докажа на професорот дека Бог постои!

  Едноставно и логично, дали ја знаете оваа приказна? Почетокот на дваесеттиот век… На Универзитетот во Берлин, професор ги предизвика студентите прашувајќи: Дали Бог создаде се...

  „Сега ќе ви раскажам како ме наместија да земaм жена од Албанија“

  Посредувањето за невести од Албанија за мажи од Балkaнскиот регион не е некој новитет, а за ваква солуција во љубовниот живот најчесто се одлучуваат...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.