6 C
Skopje
вторник, март 21, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  Мајка ми изгуби 10 килограми: само го јадеше ОВА секоја вечер пред спиење. Сега е слаба и болеста не ја фаќа!

  Кога станува збор за слабеење, не постои единствена работа што треба да ја направите за да го постигнете посакуваниот резултат. Секој организам функционира на свој начин и според доброто познавање на вашето тело, можете да го подготвите вашиот план за здраво слабеење.

  Сепак, постојат неколку општи правила кога станува збор за слабеење. Најважно и прво нешто е секогаш пиење вода. Водата го чисти телото, освежува, хидрира и продира длабоко во секоја клетка, па затоа треба да се консумира од 2-4 литри дневно.

  Водата е стимулатор на многу процеси кои се важни и одговорни за нашето здравје и во овој случај не е неопходно да се штеди. Ако пиете 1 чаша вода половина час пред секој оброк, на вашето тело ќе му треба помалку храна бидејќи ќе ве држи сити подолго.

  Од друга страна, физичката активност не треба да се занемари. На овој начин телото ги согорува калориите акумулирани во текот на денот. Физичката активност, почнувајќи од пешачење до џогирање, вежбање во теретана или дома, е важна за одржување на мобилноста и зајакнување на имунитетот и целокупното здравје.

  Кога станува збор за слабеење, важно е да се искоренат некои лоши навики, како што е касното заспивање. Спиењето е важен показател за здравјето на луѓето. Важно е да спиете 7-9 часа навечер и да си легнете што е можно порано. Според некои основни истражувања, телото најдобро се одмара помеѓу 10 и 2 часот по полноќ, што е важно време во овој период за да влезете во РЕМ фазата.

  За време на РЕМ фазата на спиење, мозокот ја реорганизира нашата ментална содржина, новите сеќавања се фиксираат и интегрираат во меморијата, а во исто време, информациите што мозокот ги смета за неважни се отфрлаат.

  Покрај спиењето, како важен показател за време на процесот на слабеење, но и воопшто, е да се елиминира навиката јадење тешка и мрсна храна, која не содржи никакви хранливи материи. Храната треба да се базира на овошје, зеленчук, семки, а понекогаш и месо, риба…

  При слабеење потребно е храната да биде што е можно полесна и помалку калорична, да се избегнува јадење доцна навечер и да се јаде храна богата со хранливи материи.

  Александар го сподели рецептот што неговата мајка го користела за слабеење. Испијте 1 шолја од овој напиток навечер пред спиење, најмалку 2 часа пред спиење, по што не треба да јадете ништо. Се препорачува овој пијалок да биде замена за вечерата.

  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  2 лажици сусам
  2 лажици ленено семе
  6 суви кајсии
  6 сливи
  240 ml (1 чаша) вода
  200 ml јогурт (или кефир)

  Лененото семе совршено ја стимулира активноста на гастроинтестиналниот тракт. Сусамот содржи манган, фосфор, натриум, цинк и многу други корисни хранливи материи. Сливите содржат многу влакна, кои пак делуваат на чистење на цревата. Бидејќи сувите кајсии го отстрануваат вишокот вода, тоа придонесува за брзо губење на тежината. Сега е слаба и болеста не ја фаќа!

  Резултатот е многу ефикасен за чистење на цревата. Напитокот консумирајте го 1 шолја пред спиење (можеби и наутро), во период од 1 недела.

  НАЧИН НА ПОДГОТОВКА:
  Се мешаат сусамот и лененото семе. Потоа во блендерот додајте суви кајсии, суви сливи, вода и јогурт.

  Сите состојки се мешаат додека не се добие густа и хомогена смеса. Испијте по една чаша, а остатокот чувајте го во фрижидер следната вечер.

  Latest Posts

  Исповед на очајна сопруга: Маж ми изневерува со братучедка ми и не знам што да правам

  Месец дена сум во хаос. Сè тргна наопаку од моментот кога за прв пат дознав дека братучедка ми има нешто повеќе со мојот сопруг...

  Спаси човечки живот: Древен кинески трик ги спасува луѓето по мозочен удар!

  Игла може да го спаси животот на пациент со мозочен удар. Овој совет е од кинески професор. Чувајте игла или игла за шприц во вашата...

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта: 4 забрани кои не треба да се прекршуваат

  Ако одите да ги посетите вашите роднини на гробишта, има 4 забрани кои не смеете да ги прекршите за да не привлечете несреќа и...

  Баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не нејзин внук. Пораснав и станав богат. Еден ден таа дојде на мојата работа

  Од кога се сеќавам, баба ми секогаш ме нарекуваше странец, а не домородец. Зошто се одлучила така, не знам. На крајот на краиштата, надворешно...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.