6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  МАЖ МИ МЕ ОСТАВИ БЕЗ ПАРИ И САМА СО ДЕТЕТО: Свекрва ми тогаш направи нешто НЕОЧЕКУВАНО и тоа никогаш нема да и го заборавам!

  Оваа приказна фрла сенка врз вкоренатото мислење за односот помеѓу свекрвата и снаата.
  Мојот сопруг ме напушти кога најмалку се надевав. Ги зеде сите заштеди, последниот денар од куќата и отиде со својата љубовница. Останав во нашиот изнајмен стан со шестмесечно бебе во раце.

  Кога свекрва ми дозна, колку порано толку подобро се појави на врата. Мислев дека сега ќе има лекција, потсмев, но таа само кратко рече:
  „Спакувај ги работите, подготви го бебето и дојди со мене“.

  Се обидов да одбиам, тоа беше навистина непријатна ситуација. Мојата свекрва и јас не сме биле во добра врска откако се запознавме. Не се зближивме, никогаш не сум слушнала убав збор за себе од неа, и, искрено, и таа не е од мене.

  Сепак, на мое големо изненадување, сфаќајќи во каква ситуација се најдов, свекрва ми беше единствената личност што остана со мене и ми ја подаде раката.
  Дури и мајка ми ми рече дека нема место за мене и детето кај неа, бидејќи мојата постара сестра со деца, која се разведе една година порано, веќе живее таму.
  Тоа беше моментот кога првпат реков Благодарам на свекрва ми.

  „Ајде, ние не сме странци“, ми се нафрли непријателски и буквално ми го одзема детето од рацете.

  „Дојди, убавице. Мама има работа, мора да те спакува. Дали сакаш да живееш со баба ти?” Рече свекрва ми на ќерка ми. „Секако дека ќе сакаш, баба ќе ти раскажува приказни, и ќе ти плете плетенки …“

  Ја слушав и гледав и не можев да поверувам. Се спакував и отидов со неа. На уште поголемо изненадување, свекрвата ми ја даде мене и ќерка ми најголемата соба што ја имаше во станот, и таа се пресели во малата. Таа виде дека сум повторно шокирана, па ми намигна и ми рече:

  „И што мислеше? Дека ќе те оставам во таа мала збрка? За што ми треба повеќе простор? Тебе и на детето ти треба”, рече таа и ни рече да јадеме.
  „Доиш. Имам зеленчук на пареа и варено месо за тебе. Мислам, ако сакаш, ќе ти направам нешто друго, но доилките ги јадеа овие во мое време. Ти одлучуваш за себе”, рече свекрва ми.

  Секако дека го изедов она што таа го подготвила. Се понудив да и ја расчистам масата, и кога го зедов вишокот храна за во фрижидерот, видов дека е полн со храна за бебиња, свежо овошје и зеленчук за кашата што ќерка ми требаше да почне да ја јаде.

  Следниот ден доживеав уште поголем шок кога ми се обрати:
  „Знам дека овој стан не е нешто. Ако не ти се допаѓа, можеме да го продадеме и да купиме друг. Не се срами, можеш да ми кажеш се што мислиш”.
  И така таа жена со ладен изглед и непријателски изглед почна да се открива пред мене, и сфатив дека таа отсекогаш била добра жена, која, сепак, не е толку пристапна додека не ја запознаете подобро.

  Потоа се разнежнив и почнав да плачам. Нејзиното однесување длабоко ме трогна. Никој никогаш не се грижел за мене како оваа жена сега, за која мислев дека е мојот најголем непријател во животот. Таа ме прегрна и рече:

  „Добро е, девојко, добро е. Мажите се суштества на кои не можете да се потпрете. Јас дадов се од себе да го воспитам да не биде како татко му. И тој ме напушти кога мојот син имаше 8 месеци. Знам што значи тоа да бидеш сам со бебето и нема да дозволам да ти се случи тоа. Добро е, плачеш, сега собери се, ти треба млеко”.
  Од ден на ден одлично се сложувавме и почнав да ја гледам оваа жена како мајка ми. Порано не сакав да ја викам така, но нешто не функционираше за мене. Меѓутоа, еднаш мојот збор ми избега.

  Одевме со ќерка ми и налетавме на мојот пријател.
  „Ова е мајка ми“, ја запознав свекрвата со пријателка. И тогаш видов сосема нова насмевка на нејзиното студено, малку вкочането лице што одзеде момент.
  Се зближивме толку што разговаравме за се, и се навикнав да читам што се случува внатре во нејзиниот студен израз. Не се осмелив да започнам само една тема, и страшно ме интересираше што ќе му каже на нејзиниот син кога ќе се врати и што мисли за сето тоа. Молчеше за него, никогаш не го спомна. И тогаш го добив тој одговор по шест месеци живеење со свекрва ми.

  Заѕвони на вратата. Таа отвори. Го слушнав гласот на мојот избеган сопруг.
  „Мамо, ова е Вера. Мојата идна сопруга. Можеме ли да останеме со вас неколку дена? Ние сме во финансиска криза …”
  Мислев дека животот на свекрва ми заврши, но сепак тој беше нејзино дете, што и да правеше.

  Потоа го слушнав нејзиниот глас, постуден од кога било:
  „Нема место. Ова е местото каде што живее вашето дете и неговата мајка, која ја ограбивте и ја оставивте да се грижи за себе. А ти, девојко, внимавај, можеби ќе останеш во таа ситуација кога ќе дојде третото”, рекла таа. Извика без здив и толку силно ја тресна вратата што скокнав од креветот од силината на ударот.
  Таа се врати да ја декорира тортата во кујната, како ништо да не се случило. Ја сретнав со текот на времето, знаев дека и е тешко. Во главата, веќе размислував да и олеснам и да најдам стан за себе и за ќерка ми, за да може да се помири со својот син.

  Дојдов, ја прегрнав и реков:
  „Мамо, можам …“
  „Можеш“, ме прекина веднаш, како да ми ги чита мислите.
  „Можете да го изматите шлагот, нема да успееме, утре ми е роденден, оваа торта мора да биде убава за мојата внука“, рече таа и ми даде до знаење дека треба да се однесувам како ова да не се случило.

  Почнав да работам, животот мина добро, а потоа запознав маж на работа. Се зближив толку со свекрва ми што воопшто не се плашев да и кажам. Да не и кажам после некое време дека ќе се венчаме.

  Тогаш нејзиното однесување се смени. Поучена од искуството дека не треба да размислувам за најлошото и најниското за луѓето, веднаш разбрав за што всушност се работи – заклучи дека нашиот заеднички живот е завршен.

  „Доаѓаш со нас, а ние ќе го издадеме овој стан“, и објаснив накратко. Повторно ја видов онаа ретка, необична насмевка на студеното лице што многу ја сакав.
  Мојата ќерка денес има 7 години, нејзината баба се грижи за неа кога и треба и со нетрпение го чека доаѓањето на второто внуче. Кажи што сакаш, верувај во предрасуди, но свекрва ми е мојот ангел чувар. Да не беше таа, не можам ни да замислам што ќе се случи со мене.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.