6 C
Skopje
сабота, септември 23, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мажи, кога ќе прочитате како ви влијае смартфонот никогаш повеќе нема да го носите во џеб

  Мажите кои својот телефон го држат во џебот од панталоните или фармерките ризикуваат тој буквално да им ја уништи плодноста, предупредува најновото истражување.

  Тестовите покажаа дека бројот на сперматозоидите е драстично намален кај мажите кои секојдневно по еден час го држеле телефонот во џебот од панталоните и така драстично ја намалиле можноста еден ден да имаат деца.

  Истражувачите следеле 106 мажи за време на една година и откриле дека тие кои биле зависни од мобилните телефони и ги користеле четири пати повеќе од другите имале намален број на сперматозоиди.

  Професорката Марта Димфлед од Техион универзитетот во Хаифа тврдат дека електромагнетните бранови буквално ги свариле сперматозоидите.

  Држењето на телефоните блиску до препоните, нивното користење додека се поврзани со полначите, па дури и држење на маса покрај креветот, може значително да го намали бројот на сперматозоидите кај мажите.

  -Ова е предупредување за сите мажи кои планираат да имаат деца. Од друга страна жените телефоните најчесто ги носат во нивните чанти и токму поради тоа не мора да се грижат за нивната плодност- додава Димфелд.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.