6 C
Skopje
вторник, мај 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  Лek од Библијата cтap 3000 години кoj гo oбнoвyвa имyнитeтoт и пpoчиcтyвa oд тokcини

  Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува повеќе од илјада пати во Библијата. Иако денес најпопуларниот плод на тоа дрво е самата маслинка, многумина не знаат дека маслиновото дрво има екстремно лековити лисја кои кријат бројни лековити својства, а најважното соединение во маслиновиот лист е олеуропеинот, кој има исклучително силно антибактериско дејство.

  Маслиновиот лист го подобрува здравјето кај голем број болести предизвикани од микроби. Исто така, помага при грип, менингитис, хепатитис Б, пневмонија, гонореја и херпес.

  Помага при постхируршки интервенции, како и инфекции на уринарниот тракт. Маслиновите лисја спречуваат габични инфекции. Употребата на чај од маслинови лисја може да помогне во лекувањето на пневмонија, гонореја, туберкулоза, грип, менингитис, хепатитис Б, херпес, хроничен замор, атеросклероза, менингитис, ботулизам, маларија, чир на желудник, дифтерија и инфекции на уринарниот тракт.

  Редовното консумирање на маслинови лисја помага да се зајакне целокупниот имунитет, но исто така служи и за обновување на енергијата во организмот, на пример по хемотерапија. Маслиновите лисја се исклучително лековити затоа што имаат антивирусно, антипаразитско, антибактериско и антифугално дејство преку кое е можно целосно да се надминат голем број на болести.

  Рецепт за чај – Во чаша со 200 – 250 мл вода, додајте 15 – 20 суви маслинови лисја. Ставете ги лисјата во зовриена вода и варете ги уште 2-3 минути. Оставете ги листовите во водата да отстојат уште 10 минути, а потоа процедете го чајот. Може да го пиете топол или ладен во комбинација со мед, неколку капки лимонов сок или без ништо. Чајот треба да се пие секој ден за да се почувствуваат подобрувања за разни болести.

  Препорачливо е да се пие чај превентивно со цел да се излечите претходно споменатите болести. Чајните лисја најдобро се берат на пролет кога лисјата се млади, темелно се мијат и се сушат на собна температура. Лисјата е потребно да се чуваат во затворен херметички сад на темно и суво место.

  Индиски лек стар 5000 години – прочистете го телото од токсини на неверојатен начин Телото има само два начина да се ослободи од ток сините, едниот преку дебелото црево, а другиот преку плунковните жлезди. Пред 5.000 години, античките индиски списи опишаа метод на плакнење со растително масло во устата, и овој рецепт се покажал како многу ефикасен повеќепати.

  Потребно ви е ладно цедено масло, сончогледово, маслиново или масло од сусам. Потребно е само да го чувате во устата 15 – 20 минути, а потоа треба да се исплука и да се исплакне устата со вода или чај. Овој метод треба да се применува трипати дневно. Првиот пат се применува наутро на празен стомак, а следните двапати пред оброк. За време на чувањето на растителното масло во устата, се зголемува циркулацијата на плунковните жлезди, кои потоа се ослободуваат од т оксичните материи и важно е да се повтори дека маслото мора да се исплука по плакнењето во устата.

  Извор: nmd.mk

  Latest Posts

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Мајка на пет деца не може да плати за намирници во продавница, гласот зад себе вели: Сметката ви е веќе платена

  Сиромашна мајка на пет деца добива пријатно изненадување кога остануваат без пари во самопослуга, а непознат човек влегува да и помогне. Ивана и нејзиниот сопруг...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.