6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Лимон + сол + црн пипер и ШЕСТ здравствени проблеми исчезнуваат за неколку часа

  Можеби сте слушнале за чудесните својства на лимонот, кој е еден од најкористените производи за зајакнување на имунитетот. Сигурно сте прочитале за способноста на црниот пипер во борбата против настинките и разните вируси.

  И својствата на солта за здравјето на луѓето се одамна познати. Меѓутоа, ако ги измешате овие три производи, ќе добиете смеса која буквално може да излечи се!

  Комбинацијата од лимон, сол и бибер е прекрасен лек за 6 проблеми – од настинки до прекумерна тежина!

  лимон со сол и бибер

  1. Болки во грлото

  Може да се ослободите од болките во грлото со додавање на 1 лажица свеж сок од лимон, половина лажичка црн пипер и една кафена лажичка сол во чаша топла вода. Течноста се користи за гаргара.

  2. Отстранете ги камењата од жолчката

  Стврднатите наслаги на дигестивните сокови во жолчното кесе се нарекуваат жолчни камења. Тие можат да бидат исклучително болни и да доведат до дигестивни проблеми. Измешајте 3 лажици маслиново масло со 1 лажица сок од лимон и 1 лажичка црн пипер. Пијте ја оваа смеса. Ќе ви помогне да се ослободите од жолчните камења.

  3. Хепрес
  Ако вашето здравје не е многу добро, веројатно често патите од херпес. За да се ослободите од нив, ставете една лажица хималајска сол во чаша топла вода и промешајте. Додадете малку црн пипер. Со оваа течност исплакнете ја устата три пати на ден и многу брзо чиревите ќе исчезнат.

  4. Слабеење
  Сакате да изгубите малку тежина? Тоа е можно со помош на следниот пијалок: 1/4 лажичка мелен црн пипер, 2 лажици сок од лимон и една лажица мед во чаша вода. Земете ја смесата секое утро на празен стомак и брзо ќе ослабете!

  5. Гадење
  Вознемирениот стомак може да се смири со црн пипер, додека лимонот ќе го спречи гадењето. Измешајте една лажица сок од лимон и една лажичка црн пипер во голема чаша топла вода и полека испијте ја течноста во мали голтки.

  6. Настинки и грип
  Лимонот може да направи чуда во лекувањето на настинки или грип. Додадете сок од половина лимон во голема чаша зовриена вода и кората од неа. Оставете ја течноста десет минути и извадете ја кората од лимон од чашата. Посипете со малку црн пипер. Пијте ја оваа течност секој ден додека не се чувствувате подобро.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.