6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Лесно но ефективно – Нови трикови за слабеење

  Сите знаеме дека ако сакаме да ги намалиме килограмите, треба да јадеме помалку и да вежбаме повеќе, но во пракса тоа и не е толку лесно.

  За среќа овој проблем е глобален и постојано се прават истражувања на оваа тема, кои покажуваат дека постојат одредени трикови кои можат да ви помогнат полесно да ја освоите битката со килограмите, да бидете поздрави и подобро да се чувствувате во врска со себе.

  • Во јогуртот секојдневно додавајте малку цимет. Вкусот е моќен двигател на метаболизмот. Половина мала лажичка цимет дневно може да ви помогне да согорите 1 килограм повеќе во тек на месец дена.
  • Никогаш не јадете на работната маса. Истражувањата покажуваат дека лицата кои јадат на работната маса внесуваат околу 250 калории повеќе за време на еден оброк.
  • Смејте се. Со 10 до 15 минути смеење согорувате околу 300 калории.
  • Пијте сок од моркови. Една чаша природен цеден сок од морков ќе ви помогне во тек на 12 недели да изгубите 2 кг повеќе од лицата кои се на истата диета, а не пијат сок од моркови.

  • Земајте суплемент за калциум. Со помош на калциумот може да изгубите до 2,6 повеќе килограми од лицата кои не пијат калциум.
  • Додека вежбате слушајте музика. Музиката ќе ви даде додатна мотивација за вежбање.
  • Секогаш кога сте во можност вежбајте во група. Лицата кои вежбаат во група согоруваат повеќе калории бидејќи меѓусебно се мотивираат.
  • Јадете црвена пиперка, таа содржи супстанца која го поттикнува метаболизмот.
  • Стресот за работа е една од најзастапените причини за прејадување. Контролирајте го стресот со дишење, а не со прејадување.
  • Вежбањето наутро помага во побрзо согорување на мастите, бидејќи вашето тело е приморано да троши од насобраните резерви.

  • Грицките заменете ги со свежо овошје.
  • Засладените сокови заменете ги со незасладена лимонада.
  • Исклучете го телевизорот додека јадете. Се смета дека гледањето ТВ за време на оброците го зголемува внесувањето на храна, како и телесната тежина за околу 3,5 кг годишно во просек.
  • Јадете од мали чинии.
  • Секогаш користете го приборот за јадење правилно, на тој начин јадете побавно, повеќе уживате во храната и помали се шансите да се прејадете.
  • Вареното јајце е идеален појадок. Богато е со хранливи состојки, а има малку калории.

  • Слушајте смирена класична музика за време на оброкот. На овој начин ќе бидете опуштени, повеќе ќе ја џвакате храната и побргу ќе почувствувате ситост.
  • Водете љубов често. Освен што ќе согорите калории, хормонот кој се лачи при возбуда и оргазам ја поттикнува работата на метаболизмот.
  • Калинката ја намалува можноста за таложење на маснотиите, па затоа кога ќе имате прилика купете го ова овошје.
  • Гответе. Готвењето согорува калории и ви овозможува контрола над состојките кои ги користите. Но, никако не грицкајте додека го приготвувате оброкот.
  • Пијте зелен чај, тој содржи состојки кои ја поттикнуваат работата на метаболизмот.
  • Воведете барем еден оброк со спанаќ неделно. Спанаќот го поттикнува оргазнизмот полесно да ги преработи мастите.

  • Барем еднаш неделно јадете оброк зачинет со лута црвена пиперка. Ензимите во лутите пиперчиња му помагаат на телото да ја користи енергијата од мастите, а не онаа од јагледхидратите.
  • Кога пиете сокови пијте во голтки, и по секоја голтка спуштете ја чашата.
  • Појадувајте. Оние кои го прескокнуваат појадокот имаат побавен метаболизам.
  • 15-тина минути пред оброкот јадете јаболко. На овој начин ќе конзумирате 187 калории помалку во просек.
  • Користете маслиново масло за салати. Тоа содржи протеини кои ви кажуваат кога вашето тело е сито, и на тој начин полесно ќе го спречите прејадувањето.
  • Правете сендвичи со домати: доматите ќе ви помогнат подолго да се чувствувате сити, отколку кога би јаделе сендвич без домати.
  • Не прескокнувајте оброци и не правете премногу долги паузи меѓу оброците.
  • Јадете ананас, тој содржи супстанци кои го поттикнуваат варењето.

  • Оцетот во храната го убрзува разградувањето на мастите, па затоа со оброкот јадете салата зачинета со оцет.
  • Продуктите богати со витамин Ц го поттикнуваат метаболизмот.
  • Секогаш седете додека јадете. На овој начин се јаде една третина помалку отколку кога јадете во движење.
  • Јадете во друштво. Истражувањата покажуваат дека луѓето кои јадат во друштво внесуваат помалку храна, особено жени во друштво на мажи.
  • Избегнувајте енергетски пијалаци и алкохол.

  Ефектите треба да бидат евидентни.

  Latest Posts

  Сакав да ја изненадам и отидов непоканета кај мојата ќерка на гости но зажалив неверојатно многу“

  Ја воспитав Полина сосема сама. Кога Поли беше мала, не можев да му овозможам сè на моето девојче, како што добиваат децата на богатите...

  ‘Се омажив со вујко ми, имаме три деца, тоа тука е легално’: Јавноста ШОКИРАНА од овој пар, иако бракот им е совршен!

  Тие се во брак и имаат три деца Брачниот пар со своите три деца живее во Германија и на прв поглед изгледа како и секој...

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.