6 C
Skopje
сабота, септември 23, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Лек против епилепсија предизвикува сериозни нарушувања кај новороденчиња

  Лекот што им се дава на трудници против епилепсија и биполарно нарушување предизвикува “сериозни малформации“ кај повеќе од 4100 деца, покажува една француска студија.

  Мајки третирани со лекот валпроат имаат четири пати поголема веројатност да родат бебе со некаква неправилност. Лекот е воведен во 1967 година во Франција, а е пропишан нашироко низ целиот свет.

  Лекарите во Франција сега се советувани да не го препишуваат лекот на девојки, жени на репродуктивна возраст и бремени жени.Оние кои се засегнати, велат дека Франција и компаниите кои го продаваат лекот биле премногу бавни во предупредувањето од несакани ефекти.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.