6 C
Skopje
петок, декември 9, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Лековитите својства на јагодите: Нема да верувате од што лекуваат..

  Јагодите се едно од најсвежите овошја што ги јадеме во лето. Излегува дека има речиси 600 различни видови јагоди во светот, како што се дивите јагоди во Топ 10 овошја и зеленчук кои содржат големи количини на антиоксиданси .

  Црвеното овошје, омилено кај младите и старите, има голем број здравствени придобивки. Меѓу најпопуларните се дека нивното консумирање го намалува ризикот од развој на кардиоваскуларни проблеми и дијабетес. Јагодите го подобруваат квалитетот на кожата и косата, нè наплаќаат со енергија и во исто време помагаат да се намали вишокот килограми.

  Еве во кои услови јагодите се најкорисни и зошто:

  Срцева слабост
  Студијата на Универзитетот Харвард покажува дека консумирањето антоцијани (еден од флавоноидите во јагодите) може да го намали ризикот од срцев удар за 32% кај младите и средовечните жени. Оние кои јадат шумски јагоди и боровинки секоја недела се поздрави, велат научниците.

  Витамин Ц, калиум, фолна киселина и влакна се само дел од корисните состојки во јагодите. Шолја полна со свежи јагоди содржи 160% од дневната потреба на организмот за витамин Ц, кој е „спакуван“ во само 50 калории.

  Флавоноидот керцетин, кој исто така е дел од вредните материи на јагодите, е природен антиинфламаторно средство кое го намалува ризикот од атеросклероза. Позитивно влијае и на клетките на ракот, според друго истражување. Големото количество полифленол помага во борбата против кардиоваскуларните болести со контролирање на крвниот притисок преку антиинфламаторен механизам. Калиумот и влакната во црвеното овошје го одржуваат срцето здраво.

  Крвен притисок
  Поради високата содржина на калиум во јагодите, тие се препорачуваат за консумирање од луѓе со висок крвен притисок и се борат со негативните ефекти на натриумот врз организмот. Недостатокот на калиум во организмот го зголемува ризикот од висок крвен притисок.

  Запек
  Храната која е побогата со вода и влакна ја нормализира цревната флора и го подобрува метаболизмот. Јагодите, лимоните и грозјето помагаат при запек.

  Алергии и астма
  . Неколку студии покажаа дека супстанциите содржани во јагодите помагаат при астма.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.