6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  ЛАДНИ РАЦЕ И НОЗЕ: Телото ви испраќа црвен сигнал, не е проблемот само во слабата циркулација

  Нашите баби често на предупредуваа да носиме влечки и чорапи бидејќи во спротивно ќе ни се прелади долниот дел од стомачето. Иако тоа не го сфаќавме за сериозно, бабите во голема мера биле во право. Често се случува кога имате студени стапала да имате потреба за често уринирање. Овој феномен се нарекува ладна диуреза.

  Причините зошто се јавува ладната диуреза не се целосно јасни. Една теорија е дека кога температурата на телото опаѓа, телото се обидува да ја запре загубата на топлина со стеснување на кр-вните садови и намалување на протокот на к-pв на површината на кожата.

  Кога тоа ќе се случи, вашиот кр-вен притисок се зголемува бидејќи истиот волумен на к-pв тече низ помал простор. Како одговор, бубрезите ќе исцедат вишок течност за да го намалат кр-вниот притисок.

  Не постои ограничување на температурата што ќе предизвика ладна диуреза. Појавата на ладна диуреза е под влијание на возраста, полот, индивидуалниот организам, па дури и држењето на телото. Диурезата може да се намали со вежби кои ја стимулираат циркулацијата.

  Една од најчестите причини за појава на студени нозе е слабата циркулација, што значи дека кр-вта не циркулира добро во пределот на нозете, а најчесто тоа се случува и во рацете.

  Лошата циркулација може да биде предизвикана од недоволно движење или седентарен начин на живот, а во овој случај се препорачува пешачење барем половина час во денот.

  Лошата циркулација, исто така, може да биде предизвикана од згрутчување на кр-вта, што може да доведе до други здравствени проблеми. Ако се сомневате во згрутчување на кр-вта или веќе имате семејна историја и циркулацијата ви е слаба, консултирајте се со вашиот лекар.

  Сепак експертите предупредуваат дека оваа состојба може да има и друго значење, а позади тоа се кријат други здравствени проблеми. На пример, доколку постојано сте под с трес, нивото на адреналин се зголемува, а за возврат настанува вазоконстрикција на кр-вните садови кои ја ослабуваат циркулацијата.

  Ладните дланки и стапала се најчесто поприсутни кај жените отколку кај мажите. Сепак, доколку имате хроничен проблем со ладни дланки и стапала, тоа може да биде знак за анемија. Важно е да направите кр-вна анализа, бидејќи можно е да имате недостаток на железо.

  Доколку ладните дланки и стапала се пропратени со чувство на трнење, тоа може да укажува на предијабетична состојба. Шансите за добивање на дијабетес се поголеми доколку имате семејна историја на оваа болест.

  Покрај тоа, често може да ви се случува да сте жедни и гладни, но вие ја намалувате вашата тежина. Ако ги имате овие симптоми, проверете го нивото на шеќер во кр-вта. Последно, ладните стапала и дланки може да укажуваат на проблеми со тироидната жлезда.

  Забавената работа на тироидната жлезда (хипотироидизам) доведува до успорување на метаболизмот, а често е придружена со ладни раце и нозе. Заморот, мрзеливоста, честата поспаност и тешкото поднесување на високи температури се очигледни знаци за ова нару-шување.

  Latest Posts

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.