6 C
Skopje
среда, август 17, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Куче спаси живот на дете, ја разбудил мајката кога му паднало нивото на шеќер во крвта

  Било тоа сред ноќ, алармот на часовникот не заѕвонел па Дори Нутал не го проверила нивото на шеќер во крвта на својот 7-годишен син, дијабетичар. Ситуацијата набрзо станала многу опасна по животот на малото момче, но сепак очите на нивното куче, црниот лабрадор Једи останале будни.

  Једи почуствувал дека нешто не е во ред со Лука и скокнал на креветот на неговата мајка Дори. Легнал врз нејзе и почнал да лае додека не се разбудила. Таа се разбудила, веднаш земала примерок од крвта и открила дека нивото на шеќер во крвта му е на многу ниско ниво.

  “Иако Лука спиеше покрај мене, не знаев дека нивото на шеќер му е толку ниско и дека животот му е загрозен. Да не беше Једи, се плашам да помислам како би можело да заврши”, напишала под потографијата, заблагодарувајќи се на Једи.

  Во нивното семејство никој нема дијабетес, па Дори сеуште учи како да го држи под контрола нивото на шеќер во крвта на Лука.  Једи е куче трагач, но не оној вид кој трага по криминалци, туку за да препознае специфичен мирис кога шеќерот во крвта ќе падне или се зголеми на опасно ниво.

  Дресиран е во таквите моменти да реагира така што на Дори ќе и однесе посебна играчка.

  Доколку нивото е ниско, Једи легнува и ја спушта играчката на тлото, доколку е високо нивото тој мавта со играчката.

  “Реакциите на Једи му помагаат на Лука во многуте проблеми. Покрај тоа, Лука не се чуствува осамено. Тие се најдобри пријатели”, рекла Нутал.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.