6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Коѕијас добил 800 писма со закани поради преговорите за името

  Грчкиот министер за надворешни работи, Никос Коѕијас, неодамна јавно зборуваше за зголемениот говор на омраза во Грција и рече дека тоа веднаш треба да биде прекинато.

  Во интервјуто за грчкото радио „Њуз 247“, Коѕијас рече дека поседува кутија во која има околу 800 заканувачки писма испратени до него и членовите на неговото семејство. Таа кутија, како што рекол, е полна со крв, но не се покренати никакви обвиненија.

  „Тука има не само клевети, туку и злосторство што го достигнува нивото на криминал. Ова е сериозно криминално дело според грчките закони, но не гледам дека некој реагира“, изјавил Коѕијас.

  Тој рече дека дошол дури и до имињата, адресите и телефонските броеви на луѓето што му се заканувале, но обвинителите не реагирале.

  Грчкиот министер за надворешни работи исто така потсети дека за време на преговорите за новото име на Македонија, медиумите пренеле дека тој добил само две писма со закани за веднаш да ги напушти преговорите.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.