6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Кога го кревам крвниот притисок, правам 1 од овие 5 пијалоци и успевам да го намалам без апчиња

  Според Светската здравствена организација, до 2035 година во светот ќе има повеќе од 1,5 милијарди луѓе со хипертензија. Секоја година процентот на луѓе кои страдаат од хипертензија се зголемува и оваа болест е една од главните причини за мозочен удар и срцев удар.

  Сепак, можеме да се бориме со оваа болест. Вреди да се елиминираат нездравите навики во исхраната, вклучувајќи прекумерно внесување сол во исхраната и стрес, стимуланси и недостаток на вежбање. Хипертензијата може ефикасно да се бори не само со лекови.

  Еве 5 пијалоци кои се ефикасни за намалување на крвниот притисок:

  1. Сок од калинка
  Во телото постои ензим наречен ACE кој го зголемува крвниот притисок во телото. Тој е одговорен за производство на протеин што ги стеснува крвните садови. За среќа, некои намирници ја блокираат работата на овој ензим. Сокот од калинка ја има оваа способност.

  Овој вкусен пијалок се препорачува за луѓе со проблеми со циркулацијата. Антиоксидансите ја подобруваат работата на срцето и циркулаторниот систем и го намалуваат крвниот притисок.

  2. Млеко
  Недостатокот на доволно калциум во телото го зголемува ризикот од развој на висок крвен притисок. Овој минерал помага во одржување на нормален крвен притисок, поради што храната богата со калциум треба да се вклучи во исхраната.

  Еден од најпопуларните и ефтини извори на калциум е млекото. Сепак, не заборавајте да не купувате млеко без маснотии, бидејќи е од суштинско значење за апсорпција на калциум од телото.

  3. Сок од цвекло
  Овие светло -црвени зеленчуци се извор на калиум и фолна киселина, двете хранливи материи кои помагаат да се одржи соодветно ниво на крвен притисок. Цвеклото исто така има соединенија кои го зголемуваат протокот на крв низ садовите и имаат позитивен ефект врз состојбата на срцето. Вреди да пиете 1-2 чаши дневно за да помогнете во борбата против хипертензијата.

  4. Чај од хибискус
  Чајот од хибискус има активни супстанции кои делуваат слично на АКЕ инхибиторите. Пиењето на овој пијалок природно го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од развој на сериозни болести како што се циркулаторна инсуфициенција, срцев удар или мозочен удар. Најдобро е да консумирате 3 чаши инфузија секој ден. Чајот има пријатен, овошен вкус и интензивна црвена боја.

  5. Сок од брусница
  Овие мали, црвени и малку кисели боровинки имаат анти-воспалителни и антиоксидантни својства. Тие се спротивставуваат на оштетувањето на внатрешните wallsидови на крвните садови, што може да придонесе за развој на висок крвен притисок.

  Благодарение на овој пијалок ќе го намалите притисокот и ќе ги проширите крвните садови. Ова ќе овозможи крвта слободно да тече. Брусницата има и многу витамин Ц, кој исто така има корисен ефект врз здравјето на циркулаторниот систем.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.