6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Кога баба дозна дека косата многу ми опаѓа, ми даде ореви и ми рече да ги сварам – види ми ја косата сега

  Домашен рецепт за запирање на опаѓање на косата, за чија подготовка ви се потребни неколку ореви во лушпа и уште неколку состојки.

  Губењето на косата е непријатен проблем и за мажите и за жените. Ја намалува самодовербата, а понекогаш и скапите производи не помагаат. Се чини дека речиси секој пат кога решението за вашиот проблем може да се најде во природата, а тоа ни обезбедува многу повеќе придобивки отколку што сфаќаме.

  Денеска ви нудиме да пробате еден стар народен рецепт кој член на нашата Фејсбук страна го сподели со нас. Имено, ова е рецептот на нејзината баба, кој се покажал како многу ефикасен за неа, па се надева дека ќе му помогне на некој со сличен проблем.

  Губењето на косата може да биде предизвикано од повеќе фактори. Кај жените може да се појави на пример после породување, за време на доење, под влијание на силен ctpec, но главно е под влијание на сезонските промени итн. Овој лек не само што е погоден за запирање на опаѓањето на косата, туку и ги стимулира фоликулите на косата. Еве што ви треба:

  ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:
  10 ореви во лушпа
  6 ловорови листови
  2 стапчиња цимет (или 1 лажичка мелен цимет)
  15-20 каранфилче
  500 мл вода
  50 мл маслиново масло
  2 лажици јаболков оцет

  ПОСТАПКА:
  Во тенџере во лушпата ставете ги оревите, додадете ловорови листови, цимет и каранфилче. Наполнете со вода и ставете на оган. Кога водата ќе почне да врие, покријте го тенџерето со капак и малку намалете ја температурата.

  Оставете вака да се вари 10 минути. Потоа исклучете го огнот и оставете го постепено да се олади под капакот. Откако ќе се излади, процедете ја течноста преку газа или цедалка. Чувајте ја течноста во стаклена тегла со добро затворен капак.

  Во теглата додадете маслиново масло и јаболкова киселина кои, меѓу другото, помагаат да се елиминира првутот и да се додаде сјај на косата. Овој природен производ можете да го чувате во бањата на собна температура.

  Употреба: прскајте го скалпот и масирајте 10 минути 2 до 3 пати неделно пред капење. После тоа, можете да ја измиете косата со обичен шампон. Исплакнете темелно.

  Овој домашен лек може да го користат мажи, жени и деца. Го запира опаѓањето на косата, ги стимулира фоликулите на косата и го спречува првутот. По оваа постапка косата е сјајна, а коренот е посилен.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.