6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица

  Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може да ги користи вежбите. Тие им помагаат и на луѓето кои имаат проблем со вестибуларниот систем и поради тоа почнуваат да им се врти вртоглавица, и на пациентите со остри флуктуации на крвниот притисок и хипотензија.

  Професорот Ли Гуилин верува дека човекот може да биде целосно здрав само ако нашиот јин и јанг се во совршена хармонија. Затоа, тој составил збир на вежби насочени кон враќање и одржување на хармонијата меѓу овие сили. Вежбите се многу лесни за изведување и се достапни за речиси секого.
  Шесте вежби кои помагаат при вртоглавица треба да ги правите секое утро

  Тие ќе имаат корист не само за луѓето кои имаат проблеми со рамнотежата. Вежбите лесно можат да ги изведуваат сосема здрави луѓе, како и пациенти со други болести, трудници и родилки. Нема апсолутно никакви контраиндикации за нив.

  Вежба 1
  Започнете со триење на дланките. Истегнете ги рацете напред и брзо почнете да ги триете дланките во насока на стрелките на часовникот, постепено забавувајќи го триењето и вртејќи го. Откако ќе почувствувате пријатна топлина, тријте ги рацете надолу и нагоре. Затоплувањето на дланките придонесува за хармонична работа на сите внатрешни органи.

  Вежба 2
  Откако ќе ги загреете дланките, веднаш треба да продолжите да ја чешлате косата со прстите. Со масажа на скалпот, ги поттикнуваме нашите внатрешни органи да работат, бидејќи влијаеме на сите меридијани на нашето тело кои минуваат низ главата.

  Редовната масажа на скалпот е многу корисна за луѓе кои страдаат од вртоглавица. Покрај тоа, жените ќе имаат и други придобивки од масажата на скалпот. Ги спречува брчките и ја подобрува циркулацијата на крвта, а со тоа ја промовира исхраната на фоликулите на косата. Професорот Ли Гуилин препорачува да се чешла косата од челото до основата на черепот. Прстите треба да се преклопат така што раката изгледа како тигарска шепа, а масажата се завршува со триење на вратот – тоа се прави со дланките.

  Вежба 3
  Сега продолжете со триење на ушите. За да го направите ова, загрејте ги рацете како што е опишано во првата вежба, а потоа почнете да ја триете целата површина на аурикулата со палците, завршувајќи со масажа на мекиот дел.
  Вежба 4

  Стапалата имаат и висока концентрација на биолошки активни точки, затоа не се откажувајте од задоволството да ги масирате непосредно пред почетокот на тешкиот ден. Седнете удобно и темелно масирајте ги стапалата по целата површина.

  Вежба 5
  Потоа заземете лежечка положба и почнете да ги правите Кегеловите вежби. Стиснете ги мускулите на дното на карлицата и држете ги 2 до 5 секунди, а потоа опуштете се и повторете го истото 10 пати.

  Вежба 6

  Завршете со вежбата „Златен петел на една нога“.Само затворете ги очите, опуштете се, подигнете ја едната нога во коленото и почекајте 2 минути. Направете го истото со другата нога. Ако на почетокот ви е тешко да одржувате рамнотежа, ограничете се на неколку секунди и постепено зголемувајте го времето што го поминувате на едната нога.

  Не веруваат сите во вакви третмани, но има огромен број случаи кои потврдуваат дека традиционалната кинеска медицина може да направи чуда за здравјето. Но, чудото не се случува само по себе, мора да се вложат напори. Затоа почнете редовно да ги правите вежбите и со текот на времето ќе се уверите сами во добрите резултати што ги даваат.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.