6 C
Skopje
понеделник, ноември 28, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Кинески професор: 6 начини за лекување на вртоглавица

  Кинескиот професор Ли Гуилин нуди сет од 6 вежби кои помагаат при вртоглавица

  Без разлика која е причината за вртоглавицата, секој што чувствува вртоглавица може да ги користи вежбите. Тие им помагаат и на луѓето кои имаат проблем со вестибуларниот систем и поради тоа почнуваат да им се врти вртоглавица, и на пациентите со остри флуктуации на крвниот притисок и хипотензија.

  Професорот Ли Гуилин верува дека човекот може да биде целосно здрав само ако нашиот јин и јанг се во совршена хармонија. Затоа, тој составил збир на вежби насочени кон враќање и одржување на хармонијата меѓу овие сили. Вежбите се многу лесни за изведување и се достапни за речиси секого.
  Шесте вежби кои помагаат при вртоглавица треба да ги правите секое утро

  Тие ќе имаат корист не само за луѓето кои имаат проблеми со рамнотежата. Вежбите лесно можат да ги изведуваат сосема здрави луѓе, како и пациенти со други болести, трудници и родилки. Нема апсолутно никакви контраиндикации за нив.

  Вежба 1
  Започнете со триење на дланките. Истегнете ги рацете напред и брзо почнете да ги триете дланките во насока на стрелките на часовникот, постепено забавувајќи го триењето и вртејќи го. Откако ќе почувствувате пријатна топлина, тријте ги рацете надолу и нагоре. Затоплувањето на дланките придонесува за хармонична работа на сите внатрешни органи.

  Вежба 2
  Откако ќе ги загреете дланките, веднаш треба да продолжите да ја чешлате косата со прстите. Со масажа на скалпот, ги поттикнуваме нашите внатрешни органи да работат, бидејќи влијаеме на сите меридијани на нашето тело кои минуваат низ главата.

  Редовната масажа на скалпот е многу корисна за луѓе кои страдаат од вртоглавица. Покрај тоа, жените ќе имаат и други придобивки од масажата на скалпот. Ги спречува брчките и ја подобрува циркулацијата на крвта, а со тоа ја промовира исхраната на фоликулите на косата. Професорот Ли Гуилин препорачува да се чешла косата од челото до основата на черепот. Прстите треба да се преклопат така што раката изгледа како тигарска шепа, а масажата се завршува со триење на вратот – тоа се прави со дланките.

  Вежба 3
  Сега продолжете со триење на ушите. За да го направите ова, загрејте ги рацете како што е опишано во првата вежба, а потоа почнете да ја триете целата површина на аурикулата со палците, завршувајќи со масажа на мекиот дел.
  Вежба 4

  Стапалата имаат и висока концентрација на биолошки активни точки, затоа не се откажувајте од задоволството да ги масирате непосредно пред почетокот на тешкиот ден. Седнете удобно и темелно масирајте ги стапалата по целата површина.

  Вежба 5
  Потоа заземете лежечка положба и почнете да ги правите Кегеловите вежби. Стиснете ги мускулите на дното на карлицата и држете ги 2 до 5 секунди, а потоа опуштете се и повторете го истото 10 пати.

  Вежба 6

  Завршете со вежбата „Златен петел на една нога“.Само затворете ги очите, опуштете се, подигнете ја едната нога во коленото и почекајте 2 минути. Направете го истото со другата нога. Ако на почетокот ви е тешко да одржувате рамнотежа, ограничете се на неколку секунди и постепено зголемувајте го времето што го поминувате на едната нога.

  Не веруваат сите во вакви третмани, но има огромен број случаи кои потврдуваат дека традиционалната кинеска медицина може да направи чуда за здравјето. Но, чудото не се случува само по себе, мора да се вложат напори. Затоа почнете редовно да ги правите вежбите и со текот на времето ќе се уверите сами во добрите резултати што ги даваат.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.