6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Кашлав со месеци додека еден пријател, доктор не ме слушна и ми го даде рецептот на оваа баба. Престанав точно неколку дена

  Доаѓа период од годината кога речиси сите стануваме поподложни на бронхитис и кашлица, кои се резултат на бактериски и вирусни инфекции.

  Респираторниот систем обично е засегнат и му треба долго време за целосно закрепнување.

  Бронхитисот се манифестира со постојана кашлица, сува или влажна, и генерално може да трае од неколку дена до три недели. Може да ги погоди и возрасните и младите луѓе, без разлика на возраста.

  Но, пред да прибегнете кон лекови, свртете се кон природата и обидете се да ја излечите кашлицата со природни лекови.

  Ви претставуваме неверојатна алатка која не само што е целосно природна, туку и исклучително ефикасна.

  Само следете ги упатствата:

  Рецепт:

  Потребни производи:

  250 милилитри млеко, 1 лажица путер, 1 лажица мед, ¼ лажичка сода бикарбона, 1 жолчка од јајце

  Прво сварете го млекото и оставете малку да се излади. Додадете ги путерот и медот и убаво измешајте. Потоа додадете ги сода бикарбоната и жолчката и повторно промешајте. Вашиот лек е подготвен!

  Земете го 5 дена пред спиење за да добиете резултати.

  Одличен експекторанс. Потребни производи:

  2 лажици маслиново масло, 2 лажици сок од лимон, 1 лажица мед, 2 лажици вода

  Измешајте ги сите состојки и пијте ја смесата два пати на ден, половина наутро и половина навечер!

  Ако кашлицата е продолжена и со производство на спутум, работите се веројатно посериозни. Посетете лекар ако веќе не сте! Кашлицата обично се продолжува кога воспалителниот процес се намалува и ги зафаќа бронхиите или дури и белите дробови.

  Почесто тоа е бронхитис, а како причина може да се процени спутумот. Најчесто, постојаната кашлица со мала количина чист спутум е показател за вирусна инфекција. Ако спутумот е во големи количини и има заматена жолтеникава или зеленикава боја, инфекцијата е бактериска и за нејзино лекување е потребна употреба на антибиотици.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.