6 C
Skopje
недела, јули 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Како да ја ублажите тензичната главоболка?

  Конкретната причина за тензичната главоболка не е позната, но експеритите сметаат дека се јавува за време на контракциите на мускулите на лицето, вратот и кожата на главата, најверојатно, при силни емоции, стрес и напнатост.

  Имено, најважно е да се обидете да се опуштите – масажа на рамената може да ви помогне во тоа, прошетка, како и редовни физички активности.

  Обрнете внимание на исхраната – внесувајте поголема количина овошје, зеленчук, јаткасти плодови, храна богата со здрави маснотии и минерали како што се магнезиум и калиум.

  Внимавајте на држењето на телото додека стоите и седите, и избегнувајте подолго време да седите во неправилна положба, особено ако долго време поминувате работејќи на компјутер.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.