Појавата на миомите или пак нивното намалување можно. Како? Преку начинот на исхрана, но и доколку воведете само некои едноставни природни промени.

Еве неколку совети кои би можеле да Ви помогнат:

Избегнувајте црвено месо, а зголемет го внесот на лосос, скуша, туна. Овие риби помагаат во ублажувањето на воспалителниот процес во ткивата. Избегнувајте брза храна, маснотии, шеќер, бело брашно и обработена храна, како и алкохол и цигари.
Конзумирајте исхрана богата со свежо овошје и зеленчук. Тие се богати со влакна и дигестивни ензими.

Во исхраната вклучете пинто, лима, црн и кидни грав за да го намалите нивото на естроген и да го оневозможите растот на мионите. Јадете барем една порција грав секој ден.

Ограничете ја количината естроген која ја внесувате во телото. Со намалувањето на нивото на естроген можете по природен пат да ги намалите мионите. Тоа подразбира ограничување на употребата на таблети за контрацепција, хормонски лекови…

Практикувајте техника за ублажување на стресот. Имено, стресот може да го исцрпи прогестеронот во телото и да доведе до навала на естрогенот. Дозволете си квалитетен сон бидејќи недостатокот на сон може да доведе до стрес.

Внимавајте на телесната тежина. Постепеното намалување на тежината може да резултира со намалување на мионите.

Две лажички јаболков оцет помешајте со 2,5 децилитри вода. Препаратот пијте го секојдневно за да ги отстраните телесните токсини.