6 C
Skopje
петок, март 31, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Како да ја отстраните хемијата од купеното пилешко за да НЕ го отруете вашето семејство: два ДОКАЖАНИ начини

  Не верувам многу во кокошките во продавницата: тие се полни со хемикалии – антибиотици и хормони, па затоа секогаш се трудам да ги отстранам од пилешкото. Имам два начини – споделувам во оваа статија.

  Општо се верува дека сета оваа хемија во фабричките кокошки е мит што го шират фармерите кои ги повикуваат да купуваат само „органски“ производи. Не знам дали ова е вистина или не, јас не сум експерт за ова.

  И постои мислење дека дури и ако пилешкото содржи антибиотици и други хемикалии, тогаш за време на готвењето сето ова е уништено и нема никаква штета. Не знам дали ова е вистина или мит, но сепак играм на сигурно и се обидувам да отстранам се што е „непотребно“ од кокошката. Имам два начина.

  Метод еден
  Ова е одлично ако правите супа или пилешка супа. Пилешкото прелијте го со ладна вода и откако ќе зоврие, варете 2-3 минути и исцедете ја оваа прва вода.

  Можеби некој ќе помисли дека е доволно да се отстрани само пената, но тоа не е така. Ќе содржи само некои од хемикалиите, ќе ги има уште повеќе во супата. Така исцедуваме, се полни со вода и се готви како и обично.

  Метод два
  И овој метод е погоден ако сакате да пржите или печете пилешко.

  Во овој случај, треба да го маринирате. При користење на маринади со состојки како сок од лимон (или други агруми), оцет, сенф и сл., штетните материи се уништуваат. Треба да ја оставите маринадата неколку часа (можете и преку ноќ).

  Во принцип, ако има можност, тогаш е подобро да се отстрани кожата од пилешкото – тоа е оној што акумулира многу од целата хемија. И задолжително е да се исплакне и внатрешноста на пилешкото (ако е цел труп).

  Напишете во коментарите: како ја отстранувате хемијата?

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.