6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Како да ги снема белите флеки по телото кои се појавуваат во лето

  „Tinea versicolor“ е габично обојување на кожата кое се јавува во текот на летните месеци. Станува збор за бели дамки кои најчесто се појавуваат на подрачјето кај вратот, а ако не се третираат можат да се прошират и по целото тело.

  Кои се причинителите?

  • Пад на имунитетот
  • Зголемено потење
  • Сончање и одмор на влажни и топли места
  • Мрсна кожа

  Зошто се појавуваат?

  Бројни микроби се собираат на површината од човечката кожа, а топлата кожа во комбинација со потењето, мртвите клетки и маснотиите кои ги лачи кожата се совршено место за развој на габи. Габите се манифестираат во облик на бели кружни дамки – депигментации на кожата кои може да започнат од мали дамки на вратот и во текот на летото да се прошират по целиот грб.

  Ако сакате да се ослободите од ваквите дамки на кожата, употребете ги овие природни лекови кои ги има во вашето домаќинство:

  1. Пробиотик

  Јогуртот е полн со добри бактерии кои помагаат телото да се бори против опасни микроогранизми меѓу кои е и „tinea versicolor“. Нанесете го обичниот јогурт или пробиотикот без шеќер на заболеното место, оставете да се исуши и измијте ја кожата. Постапката треба да се повторува неколку пати дневно

  2. Јаболков оцет

  Оваа магична намирница се користи во целото домаќинство, а нејзината магија делува и на габичните инфекции. Јаболковиот оцет има природни антифунцидни својства поради кои е исклучителен борец против „tinea versicolor“

  Измешајте еднаква количина вода и јаболков оцет и со неа намокрете парче вата. Со ватата, тапкајте по заразените делови и оставете ја кожата да се исуши. Повторувајте ја постапката секогаш кога сте во можност

  3. Масло од чајно дрво

  Етеричното масло од чајно дрво се користи уште од одамна за борба против габични инфекции на кожата, па затоа е и делотворно и за ваквиот проблем. Во сад измешајте лажица маслиново масло и 5-7 капки етерично масло од чајно дрво. Со парче вата, смесата нанесете ја на заразените места и оставите да делува во текот на целото време додека сте дома.

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.