6 C
Skopje
понеделник, јули 4, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  Како гласеше виц за Тито заради кој 22 годишна новинарка заврши на Голи оток

  Многу фанови на Јосип Броз Тито го прославија Денот на младоста, 25 мај. Тито во времето на Југославијасе славеше како божество, му се пееја песни, а една од најпознатите, „Druže Tito ljubičice bijela„ ја чинеше младата новинарка Жени Лебл две и пол години затвор на Голи Оток, каде заврши на само 22 години.

  За новинарката од Белград со еврејско потекло, која го преживеа и нацистичкиот концентрационен логор и Голи Оток, ретко се зборува во главните медиуми. Едно од ретките написи за неа во 2013 година го објави Српска Политика, весникот во кој работеше сè додека не беше уапсена заради шега за Јосип Броз Тито, што ја раскажа во редакцијата едно утро.

  „Колега еднаш и’ кажа шега за тоа како Југославија победи на меѓународниот натпревар за цвеќиња затоа што одледувала 100 килограми љубичица бела, алудирајќи на песната ‘druže Tito, ljubičice bela, tebe voli omladina cela’. Бидејќи ова таа го прераскажала во редакцијата, по Лебел дошле двајца удабаши затоа што, како што рекоа, таа зборуваше против Тито и не го пријави непријателот на луѓето од којја слушна контроверзната реченица. Ја одведоа најорвин во затворот УДБ Главњача, потоа во логорот Рамски рит, па во Забел, Гргур и на Голи оток каде што беше од април 1949 година до октомври 1951 година, а од неа беше замолено да се премисли и да се изјасни за виновна. Таа подоцна беше избркана од Здружението на новинари “, стои во написот за Лебл објавен во Политика во јули 2013 година.

  Кога Југославија се распадна, Лебл ја објави книгата Љубичица бела, која стана бестселер во Израел. Таа ги опиша ужасните искуства во затворите, а нај шокантно беше искуството од Голи Оток. Дотогаш, многумина дури и не знаеја дека има жени на Голи Оток.
  “Само жедните знаат како да ја ценат водата. Бевме опкружени со морето и жедни до лудило. Сфативме колку е комплицирано да се повлече карпа од неговата природна околина. Потоа, дознавате дека каменот има кокцигеални вени. Ја менувавме природата копајќи “, напиша таа.

  „Девојчињата беа претворени во стари жени, забите им испаднаа, се разболеја кога им носеа вести дека нивните деца, мајки и сопрузи се откажале од нив бидејќи станале непријатели на народот“, сведочеше Лебл.

  Извор: maskimagazin.mk

  Latest Posts

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести. ...

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  СТАВЕТЕ ЕДНА ЛАЖИЦА ОД ОВА СЕМЕ ВО ЈОГУРТОТ – CПAC за jajниците

  Голем број жени добиваат разни болести на јајниците. Една од нив е полицистични jajници, која се карактеризира со создавање на „циcти“, проблем со забpе-менyвање,...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  АКТУЕЛНО

  ПОВЕЌЕ НЕМА СРАМЕЊЕ: Завиткајте ги нозете во алуминиумска фолија и ќе престанат да ви се потат

  Потењето на нозете може да биде многу непријатно, особено ако сте по цел ден во исти чевли. Грижата за стапалата е задолжителна и не...

  Никако не ја купувајте оваа риба бидејќи го нарушува вашето здравје: Во неа вбризгуваат се и сешто, и може да предизвика рак

  Многу намирници се генетски модифицирани и како такви предизвикуваат канцерогени заболувања. Нагласуваме дека е итекако важно што внесувате во вашиот организам и затоа водете сметка...

  КОЈ ГО ПИЕ ОВОЈ 1 ВИТАМИН, КОМАРЦИТЕ БЕГААТ ОД НЕГО: Д-р Несторовиќ откри СТАР РЕЦЕПТ, кој многумина сакаа да го СЛУШАТ!

  Скоро и да не постои човек кој не почувствувал на своја кожа колку е досадно и иритирачко чешањето предизвикано од у бод од комарец....

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.