6 C
Skopje
среда, март 29, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Мајка го пронашла својот изгубен син мртов во канал со помош на апликација

  Тежок ужас ја потресе мајката која го пронашла својот изгубен син мртов, неподвижен во ендек откако користела апликација за следење на iPhone. прифаќајте или враќајте...

  Исхраната на балкански лекар го полуде светот. Оваа жена со него изгуби неверојатни 38 килограми. Погледнете што вклучува режимот

  Продуцентката Александра Иванова пред и по режимот на д-р Пелов

  Дали е можно да изгубите 38 килограми и не само да не изгледате како шарпеи со опуштена кожа, туку и сите да ви кажуваат колку изгледате помладо? Очигледно да. Жив пример е ТВ продуцентката Александра Иванова, која ја познавам со години, но најискрено ја подминав, бидејќи … Не ја препознав.

  Неколку месеци и 38 килограми по почетокот на диетата под водство на д-р Огњан Пелов, Сашка изгледа неверојатно, пишува epicenter.bg Која е личноста која ја трансформираше?

  Роден во семејство на лекари, д-р Пелов ја продолжува семејната традиција. Станал акушер-гинеколог како мајка му (татко му е дерматолог) Роден на 9 август 1960 година во градот Бјала Слатина, во семејство на лекари. Неговата мајка Величка Пелова била акушер-гинеколог, а татко му Иван Пелов, дерматолог. Тој ќе студира во Јужна Африка.

  Без разлика на добрата ситуација, доктор Пелов тргнува по својот голем сон и оди во Канада. Како жесток љубител на кучиња, тој на 10-годишна возраст ја прочитал „Белата ограда“ на Џек Лондон на француски и тоа го инспирирало да се занимава со своето омилено хоби – трките со санки со кучиња. Далеку на север, додека ги лекувал домородците, Балканецот успеал да ја придобие почитта на големиот поглавар на индискиот народ на Кри – доктор Сидни Гарик, победувајќи во серија трки со санки со кучиња.

  Тој постигна прекрасен успех за странец – трето место на светското првенство 2008 година во Северна Манитоба, Канада. Покрај медицината, д-р Пелов се интересира за голем број спортови: гимнастика, јавање коњи, едрење, кану и скијање. И ги вежба. Во својата гаража прави сопствена едрилица.

  Зборува англиски и француски беспрекорно, добро зборува руски, зборува Кри (Американец) и Клосер (Јужноафрикански јазик).

  Богатото искуство во конвенционалната медицина, знаењето за хербалната медицина на индискиот народ Кри и претпочитањето на бугарската народна медицина се основата на решението на д-р Пелов – систем за лекување на голем број болести.

  Системот создаден од доктор Пелов решава проблеми како дебелина, хипертензија, дијабетес, атеросклероза, депресивни состојби…
  Според бугарскиот лекар, слабеењето не е само естетски проблем – тоа е здравје на прво место.

  Зголемувањето на тежината е знак за проблем. А со постојаните „брзи и тренди“ диети постои опасност цел живот да останете дебели и гладни.

  Не правете грешка, нема магични решенија. Единствениот начин е да живеете здраво – побезбедно, поевтино, побрзо и подолго. Здравата и блескава жена е најпривлечна и најстарата! Здравјето е убавина која зрачи одвнатре, а не слоевитоста однадвор!

  Еве ги 7-те чекори на д-р Пелов до ново тело и повторно роден дух

  1. Објективно и субјективно оценување и одлучување:

  Погледнете што вели вагата и видете дали навистина ви се допаѓа. Ако не ви се допаѓа она што го гледате, поставете си го следното прашање.

  Кога ќе се погледнам во огледало дали сум задоволен? Ако сте уморни од незадоволни од себе, прескокнете на следното прашање.

  Колку време и напор сум подготвен да посветам на решавање на проблемот? Ако одговорот е 15 минути дневно, преминете на следниот чекор: донесување одлука и креирање акционен план. Ако не сте подготвени, подобро не започнувајте!

  2. Започнете со медицински тестови, крвен притисок и шеќер во крвта. Верувајте му на вашиот матичен лекар бидејќи тој треба да биде запознаен со вашата здравствена состојба.
  3. Едуцирајте се. Ги препорачувам светските авторитети како што се д-р Марк Хајман, д-р Дипак Чопра, професорот Неумивакин – докторот на руските космонаути.

  4. Ослободете се од клишеата што ви ги наметнуваат рекламите. Важно е да се ослободите од искушението на рекламираните решенија кои имаат за цел да ви ги земат парите. Примери за такви клишеа се застарената пирамида на храна, бескрајните тренинзи, дека мастите предизвикуваат дебелеење…

  5. Почнете да ја лекувате причината, а не симптомите. Функционалната медицина е дисциплина заснована на наука, а се повеќе светски власти признаваат дека таа е силно поврзана со профитот на фармацевтската индустрија.

  6. Пиењето вода е многу важно за тоа како функционира вашето тело. Но, прашањето не е само во популарната перцепција за тоа колку вода треба да пиеме дневно (бидејќи тоа е строго специфично за секој поединечен организам), туку дали да ја пиеме пред, после или за време на оброк. И пред се, дали оваа вода е „жива“ или „мртва“.
  Има многу мудрост во бугарската народна уметност, а мојата работа со Индијанците од Кри ме научи да го почитувам знаењето на предците за тоа како да се живее здрав и среќен живот. Истото, но веќе научно поткрепено, го докажа и професорот Неумивакин.

  7. Храна – лек или отров? Гастроинтестиналниот тракт е најважен за нашиот физички опстанок, добро здравје и добар изглед. Најголемата штета за здравјето на луѓето и уништувачите на нашата природна средина се ГМО, пестицидите, хербицидите и антибиотиците. Заклучокот е: да се вратиме кон себе, кон природата, кон нашата суштина. ГМО, пестициди, оцети, ароми, E-ta, конзерванси, замрзнувачи, антибиотици – оваа материја што нè оддалечува од природното и директно не труе.

  Стотици илјади години, нашето тело не мораше да се брани од такви агресори како ГМО и хемикалии со кои секојдневно сме бомбардирани, благодарение на агресивното рекламирање и клишеата што ни влегоа во главата.

  Внимателно проверете го вашиот фрижидер

  Д-р Огњан Пелов препорачува внимателно да го прегледате вашиот фрижидер. Внимателно прочитајте ги етикетите! Сè што има конзерванси, бои, Е, ГМО или друга хемија што не го разбирате е отровно за вас и вашите деца. Фрли го.

  На прв поглед ова звучи екстремно, но по само 4 недели живот без отрови, ќе го почувствувате вашето тело и дух посилни и поздрави. И во реалноста не е толку тешко. На пример, ‘ржаниот леб е единствениот што е безбеден во оваа фаза, бидејќи ‘ржот кај нас сè уште не е ГМО.

  Другиот пример е да не купувате сувомесни салами со долг век и слично. Бугарското месо и млечните производи со краток рок на траење не само што се квалитетни, туку и повкусни од оние во сјајни пакувања и бескрајна листа на непознати и опасни состојки.

  Д-р Пелов ги познава традиционалните методи на живот и лекување на индискиот народ на Кри и бугарската традиција. Врз основа на мудроста на нашите предци (и поддржана од современите истражувања), д-р Пелов советува да се вратиме на нашите корени и да го јадеме она што го јаделе нашите предци – производи одгледувани под бугарското сонце и без хемикалии.

  Д-р Аткинс беше во право!

  Уште во 1970-тите, д-р Роберт Аткинс создаде режим кој ја скандализира медицинската заедница во тоа време, но практиката и неодамнешните истражувања покажуваат дека тој бил во право. Тој е бранител на алтернативната медицина и создава не само здрава исхрана, туку и нов начин на живот – збир на ставови, навики поврзани со одредена група луѓе.

  Диета базирана на филозофијата на д-р Аткинс и прилагодена на нашите услови

  Основата на се е рамнотежата… Рамнотежа во се. Режимот се потпира на урамнотежена исхрана. Таа е насочена за да стекнете поголеми нивоа на енергија. Оттука, ќе почнете да изгледате физички подобро, а тоа, се разбира, ќе создаде и чувство на вистинска благосостојба.

  Ова не е диета за десет дена. Тоа создава ред и јасност во вашиот живот и во односот кон светот. Нов модел на однесување што мора да го следите доживотно.
  Првата фаза од режимот е да се ограничи потрошувачката на јаглени хидрати на 20 грама дневно. Јадете главно салати и друг зеленчук со малку скроб.

  Примерок од менито за поврзување со 7-те чекори на д-р Пелов:

  Појадок: сурови јаткасти плодови – ореви и бадеми, омлет, кафе без кофеин и крем.
  Ручек: салата и пилешки гради на скара.
  Вечера: изматени јајца со лук, кисели краставички (кисела зелка со маслиново масло и црвен пипер во зима) или свежа салата во лето.
  Без шеќер, засладувачи, леб, пченка, ориз, компири и каква било хемија.

  Втората фаза е зголемување на јаглехидратите до 25 грама на ден во првата недела.

  Втората недела до 30 грама на ден… и така додека не забележите дека слабеењето почнува да престанува.

  Третата фаза е посветена на одржување на здрава тежина. Ова се добива со зголемување на дневниот внес на јаглени хидрати до 10 g. Неделно зголемување, додека не забележите дека слабеењето се одржува трајно.

  Четвртата фаза е урамнотежена исхрана со контролиран внес на јаглени хидрати и одржување на оние индикатори кои гарантираат оптимална тежина за вас.

  Важно! Користете ја диетата на д-р Аткинс само и само под медицински надзор.

  Само вашиот личен лекар може да утврди дали тоа е соодветно за вас и како најдобро да ги примените советите на доктор Пелов.

  Latest Posts

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Мајка го пронашла својот изгубен син мртов во канал со помош на апликација

  Тежок ужас ја потресе мајката која го пронашла својот изгубен син мртов, неподвижен во ендек откако користела апликација за следење на iPhone. прифаќајте или враќајте...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.