6 C
Skopje
вторник, декември 6, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  Исповед на гастербајтер од Швајцарија: Платата ми е 6.000 франкови, но еве колку ми остануваат кога ќе ги платам сите трошоци

  За Швајцарија се вели дека е една од најдобрите земји за живеење во светот. Сепак, таа не би била тоа што е, ако таму животот е ефтин. Србинот Милан В., со години живее во Берн, каде што работи како графички дизајнер за плата од 6.000 франкови (околу 5.500 евра). Тој често добивал коментари од типот „Тебе ти е лесно, живееш во Швајцарија“, па одлучил да раскаже колку навистина чини животот во оваа земја.

  „Платата од околу 6.000 франкови звучи одлично, но тоа е бруто сума. Кога ќе се одбие данокот, на сметката ми остануваат околу 4.700 франкови. Најголемиот трошок ми е киријата. Изнајмувањето стан во Швајцарија не е ефтино, но сепак е подобра опција отколку да поседувате недвижен имот, бидејќи даноците на имот се големи (освен ако сте мултимилионер, па можете да си го дозволите тоа)“, објаснува Милан.

  Бидејќи изнајмувањето стан во центарот на градот е исклучително скапо, тој одлучил да живее во предградието.

  „Изнајмувањето стан со една и пол соба е 1.500 франкови месечно, што значи дека мене од моојата плата ми останауваат 3.200 франкови. Цената на храната во супермаркетите е висока, а да не зборуваме за рестораните. Се обидувам да си готвам храна дома колку што е можно повеќе за да заштедам пари, бидејќи ако јадам надвор многу брзо ќе банкротирам. Трошам околу 600 франкови месечно за храна (затоа што често купувам намирници за дома), што значи дека по овој трошок ми остануваат 2.600.

  Цената за интернет и мобилни телефони варира од пакет до пакет, мене ова ме чини 160, по што ми преостануваат 2.440. Околу 450 франкови одат за комунални услуги, по што ми остануваат околу 2.000. Во Швајцарија задолжително е и здравственото осигурување, а мојот пакет е малку подобар отколку најосновниот и ме чини 300 франкови месечно“, пишува Милан на својот профил на социјалната мрежа „ТикТок “.

  Со преостанатите 1.700 франкови, Милан плаќа уште неколку трошоци.

  „Се разбира, фризерот за мене е исто така потребен трошок, па фризурата ме чини околу 40 франкови, а бидејќи се шишам двапати месечно, тоа задоволство ме чини 80 франкови. Покрај тоа, трошам уште 200 – 300 за кино, пијалоци или вечера со пријателите, така што на крајот на месецот ми остануваат околу 1.300 франкови во џебот. За среќа, најчесто се возам со велосипед, па немам трошок за автомобил“, истакнува Милан.

  Сепак, и покрај високите трошоци, тој посочува дека Швајцарија е се уште одлично место за живеење.

  „Овде постои можност за напредок во кариерата во секој поглед, па и за зголемување на платата. Покрај тоа, голем број компании даваат и целосна 13. плата. Земјата е исклучително уредна, се е јасно прецизирано, законот се почитува, и нема да наидете на непредвидени или непријатни ситуации доколку го почитувате системот кој функционира совршено“, вели Милан.

  Latest Posts

  Фуркан Салиу: Ова што го слушнав, вечерва не ми дава да заспијам- 3 годишно дете умрело пред очите на родителите

  Новинарот Фуркан Салиу вечерва на социјалните мрежи пренесе трагичен случај, сторија за која вели дека не му дава да заспие. – Скоро секој ден слушам...

  БОГОРОДИЦА СПАСИЛА ЦЕЛО СЕМЕЈСТВО ОД МАГИИТЕ НА СОСЕДИТЕ: Жената се колне дека се било вака!

  Што не направија! Ни шетаат по дома, особено кога сме на терен или кога ќе стигне платата. Ги праќаат децата да фрлат кокошка или...

  (ВИДЕО) Мојата свекрва истура сол во исечен лимон, веднаш започнав и јас штом дознав зошто

  Сите сме слушнале за многуте корисни својства на лимонот. Се користи при готвење, додаден за време на конзервирање и исто така како додаток во...

  Аркан во своите сефови чувал нешто што во тоа време го немал никој друг на овие простори: Еве што е тоа!

  Павле Стевовиќ, финансискиот директор на сите претпријатија на Жељко Ражнатовиќ Аркан, пред нотар во Нови Сад открил што се Аркан чувал во своите сефови,...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.