6 C
Skopje
четврток, мај 26, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВМРО-Народна: Големите партии заеднички се договараат да ги збришат сите мали политички партии

  Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  Интересна разлика меѓу маските N95 и KN95 – Што ги прави различни?

  Маските за лице станаа од основна важност како и долната облека , мораат да се носат секаде.

  Експертите велат дека има докази дека, и покрај анкетата на Ипсос, откриено дека 77 проценти од Американците носат маска некое време или цело време кога ја напуштаат куќата, многумина не ја разбираат ефективноста на маските и нивната разлика меѓу нив.

  Еден пример е разликата помеѓу N95 и KN95.

  И едното и другото се маски за лице кои потсетуваат на патка, кои цврсто притискаат на лицето, за разлика од релативно лабавото држење на хируршкита маска за лице или банданата. Но, постојат суптилни разлики помеѓу овие две маски.

  Што ги прави маските N95 и KN95 различни?

  „Мислам дека луѓето се навистина збунети за тоа што е респиратор, а што маска“, вели др. Ники МекКалоу, технички и регулаторен менаџер во 3M, најголемиот производител на респиратори N95 во САД.

  Таа објаснува дека вашата просечна маска за лице не филтрира мали честички додека дишете, дејствувајќи како „бариера“ за фаќање големи честички и капки.
  KN95s и N95s, од друга страна, се респиратори. Додека маската од ткаенина за лице не го покрива целосно лицето – како што се на мостот на носот или во близина на образите – респираторите, вели МекКалоу, можат да се запечатат целосно на кожата.

  Овие респиратори филтрираат 95 проценти од честичките со дијаметар поголем од 0,3 микрони, објаснува др. Мајкл Шиво, пулмолог и вонреден професор по интерна медицина .

  „Тоа е важно затоа што повеќето бактерии се поголеми од 0,3 микрони“, вели тој. „Многу честички од вирусот се мали, а некои се помали од 0,3 микрони, но тие се суспендирани во капки вода што ги прават ефикасно поголеми. Значи, овие маски филтрираат 95 проценти од тие мали честички “.

  Која е разликата помеѓу маските N95 и KN95?

  Единствената најголема разлика помеѓу двете се сведува на регулативата.

  KN95s обично се регулирани од кинеската влада, додека N95s се регулирани од Националниот институт за безбедност и здравје при работа во САД

  Одобрените KN95 работат скоро идентично како N95s – тие имаат практично иста стапка на филтрација и затоа се подеднакво безбедни ако се соодветно сертифицирани. KN95 може да имаат петелки за уши; повеќето N95-а се прицврстуваат само преку ремени за глава. И KN95 може да бидат полесно достапни за купување бидејќи побарувачката за N95 продолжува да расте.

  Може ли секој да носи маска N95 или KN95?

  Во моментов не се препорачуваат респиратори за пошироката јавност, според упатствата на ЦДЦ.

  Наместо тоа, N95s и KN95s треба да бидат насочени кон здравствените. Зошто? Бидејќи тие се неопходна заштитна опрема и како производи за една употреба, тие можат брзо да истечат.

  Како се носи маска N95 или KN95?

  Експертите нагласуваат дека и N95s и KN95 треба да исполнуваат услов, добро да го штитат лицето т.е. да се ставаат на лицето правилно, правилно да го запечатат лицето,и на тој начин и правилно ќе штитат од вируси.
  Се додека овие респиратори се користат и се носат правилно како што треба нема причина за грижа околу изборот меѓу овие две маски N95 наспроти KN95.

  Latest Posts

  ВМРО-Народна: Големите партии заеднички се договараат да ги збришат сите мали политички партии

  Партијата ВМРО-Народна се противи на измената на Изборниот законик во делот на отворени листи за советници со праг од 3 отсто. Според нив, со...

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Ивана го реновираше купатилото за помалку од 100 евра: Сè изгледа како ново

  Кога не сте задоволни од изгледот на одредена просторија во вашиот дом, а немате или не сакате да вложите илјадници евра за да ја...

  Поранешната сопруга на Ерос Рамацоти: Сектата ни го уништи бракот!

  “Мојот поранешен сопруг имаше сомнежи кон таа терапевтка и нејзината секта. Еден ден ме стави пред готов чин: или тие или тој’, се потсетува...

  АКТУЕЛНО

  ВМРО- НП: Резолуцијата може да ни создаде поголем проблем отколку решение

  ВМРО-Народна партија со внимание, вклучувајќи и експерти ја  анализираше содржината на предлог-резолуцијата која ќе биде поднесена во македонскиот парламент. Нашите експерти утврдија дека во декларацијата...

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.