6 C
Skopje
сабота, април 20, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Имате вакви ситни црвени акни по телото: Еве што значат и зошто се опасни (Видео)

  Овие израстоци, акни како и да ги наречете, имаат своја причина во организмот, а тоа е ден облик на интолеранција на глутен.

  Имено, не го вари секој организмот глутенот на ист начин, а науката докажа дека ова е еден вид на интолеранција.

  Доколку имате проблем да сварите глутен, вашите црвеа ќе се„воспалат“ и тоа подоцна ќе се одрази на кожата. Затоа глутенот се доведува во врска со различни кожни заболувања како што се екцем и псоријаза . Овие состојби се показател дека имуниот систем создава антитела кои предизвикуваат сува кожа и чешање.

  Секој организам на индивидуален начин реагирана глутен, па на некои тоа ќе им се одрази на кожата, додека другите ќе имаат стомачни проблеми, хроничен умор или нешто трето.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.