6 C
Skopje
сабота, јули 13, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Излечете ја псоријазата со само една состојка и на едноставен начин

  Псоријазата е позната хронична болест на кожата, поради што е покриена со бели лушпи, кои се суви и предизвикуваат чешање. Има многу лекови во продажба,но еве еден природен рецепт, кој ќе помогне во лекувањето на псоријазата.

  Псоријазата (грчки – краста, исип) можат да се појави било каде на телото, но истата најчесто се јавува на лактите, колената, трупот и скалпот. Тоа се манифестира како осип кој се состои од темно розови испакнати дамки покриени со бели лушпи. Исто така, може да се појави во форма на ситни точки на кожата, како и во вид на многу црвена кожа, на пример, под пазувите, во препоните и женските полови органи.

  Такви нарушувања можат да се појават дури и на рацете, нозете и ноктите. Точната причина за псоријаза е непозната, но се чини дека наследниот материјал (гените), играат голема улога во развојот на болеста. Во многу случаи освен генетската предиспозиција, врз развојот на оваа хронична болест влијаат и видовите и начинот на исхрана, начинот на одговарање на стрес, и премалку физичка активност.

  Кај псоријазата клетки се размножуваат побрзо од нормално, па не можат да произведуваат кератин, една супстанција која на кожата и дава тврда површина.

  За подготовка на овај лек ви е потребна само една состојка, која е лесно достапна за сите и третманот ќе биде многу ефикасен и брз.

  Потребни состојки:

  • 1 лажица корен од чичка (трн)
  • 3,5 децилитри вода

  Припремата е многу лесна. Коренот треба да се вари околу 10 минути. Чајот се пие свеж, веднаш после подготовката, три пати на ден.

  Имајте на ум дека исхраната е многу важна и треба да биде, што поздрава, поедноставна и свежа.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.