6 C
Skopje
петок, март 1, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Зошто ви „трепери“ окото и што според народните верувања значи тоа

  Некои луѓе доживуваат треперење во долниот дел од окото, а другиот на горниот капак. Треперењето е честа појава, и може да се случи и на двете очи.

  Најчести причини за тоа се : Стрес, Иритација на рожницата или конјкутивата, Замор, Недостаток од сон, Подолго зјапање во екранот на компјутерот или телевизорот, Нарушување на нервниот систем, Прекумерна доза на кофеин

  Во народните верувања пак се вели дека треперењето на левото око значи лоша среќа, повеќе од милијарда луѓе во Кина веруваат дека тоа е знак на добра среќа.

  Додека треперењето на левото око значи среќа, треперењето на десното се смета за лош знак. Во случајот кај жените, ситуацијата е обратна. Треперењето на десното око значи среќа, а на левото лош знак. Исто така се верува дека треперењето на долниот лев капак може да значи дека ќе заплачете или дека некој ве озборува.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.