6 C
Skopje
среда, октомври 4, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Златниот рецепт на баба Лили за дијабетес со ракија, ореви и розов здравец – никогаш не сум бил поздрав

  Современиот свет е соочен со голем број хронични и метаболички болести, од кои страдаат се повеќе луѓе. Во исто време, како модерната медицина да е немоќна да се справи со нив и да го спречи нивниот развој.

  Една од овие болести е дијабетесот. Во моментов во светот има околу 460 милиони луѓе со оваа дијагноза, а до 2030 година се очекува нивниот број да достигне 600 милиони луѓе.

  Според експертите, половина од дијабетичарите во Македонија не се ни сомневаат дека имаат таква болест, а оние кои знаат се осудени постојано да го следат нивото на шеќер во крвта и да земаат лекови до крајот на животот Златниот рецепт на баба Лили за дијабетес со ракија, ореви и ендрише – никогаш не сум била поздрава! 1

  Сепак, постојат примери и исклучоци кои успеале да се спасат од оваа болест со помош на народната медицина. Затоа е потребно да се контролираат и регулираат неправилностите веднаш по нивното појавување. Проблемите и болестите се решаваат многу полесно доколку навреме се откријат и лекуваат.

  Таков е случајот со Лилијана Панталеева од село Костанденец. Со години страдала од висок шеќер додека не почнала да се лекува со природни лекови.

  Како резултат на тоа, нејзиниот шеќер во крвта паднал од 9,55 на 4,2 и откако се нормализирал, повторно не се зголемил. За да го подготвите овој народен лек против дијабетес, потребна ви е домашна ракија, ореви со тврда лушпа и листови од ароматичната розов здравец.

  Кога сте настинати, ја влошувате ситуацијата ако ги правите овие работи
  Не отишла на лекар 40 години – овој едноставен рецепт ја одржува здрава со децении:

  СОСТОЈКИ за природен лек против дијабетес на баба Лили:
  500 мл домашна ракија околу 40 степени (двојно потпечени)
  16 цели ореви со тврди лушпи (15-20 во зависност од големината)
  20 ливчиња розов здравец (Pelargonium roseum)
  1 лажичка цимет – по желба

  ПОСТАПКА:
  Мелените ореви заедно со лушпата и плодовите се ставаат во поголема тегла, листовите од розов здравец се сечат заедно со дршките, по што се додаваат во теглата и на крај се прелива ракијата. Добро протресете, затворете и ставете ја теглата во фрижидер (на најниската полица) да отстои 15 дена. Теглата треба да ја завиткате во весник или алуминиумска фолија и одвреме-навреме да ја протресувате

  По две недели содржината се филтрира и лекот се чува во стаклено шише во фрижидер. Пијте 20-25 мл наутро на празен стомак додека не се потроши целата количина. Најдобро е да се пие непрекинато три месеци, по што се прави пауза од 1 месец и после тоа може да се повторува уште 3 месеци

  Баба Лили тврди дека шеќерот во крвта никогаш повеќе не и се покачил и се чувствува одлично. Рецептот го препорачува на сите бидејќи е убедена во делотворноста на природниот лек.

  Не заборавајте дека високиот шеќер во крвта е болест која бара строг режим, здрава исхрана и физичка активност, како и избегнување на бело брашно, шеќер и друга храна со висок гликемиски индекс.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.