6 C
Skopje
сабота, јуни 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  За него не е дозволено да се зборува: Ова се причините, зошто целиот свет почна масовно да користи чиа семе!

  Зборот чиа доаѓа од зборот на Маите кој значи сила. Во своите 28 грама, семето обезбедува голем број на витамини и протеини.

  Чиа семето е одличен извор на антиоксиданси. Антиоксидансите од храната можат да имаат позитивни ефекти на здравјето и ве штитат од супстанци кои може да предизвикаат дури и рак.

  Одлично е против дијабетис. Чиата е потенцијален природен третман против дијабетис и го регулира шеќерот во крвта. Тоа има способност да го забрза варењето на храната.

  Семето е одличе извор на Омега 3 масните киселини ки се важни за здравјето на мозокот.

  Исто така е добро за зајакнување на забите и коските. Има 18% калциум при конзумирање и е неопходно за коските и оралното здравје.

  Одлично е за губење на мастите околу стомако. Ова семе има отпорност на инсулин кој може да биде причина за зголемување на стомачните масти.

  Неопхоно е за добро здравје на срцето. Го подобрува крвниот притисок кај дијабетичарите и го зголемува здравиот холестерол.

  Чиа семето содржи пристојна количина на протеини. Тоа го намалува апетитот и односно дека ги намалува мислите за храна за 60%, а желбата за грицки навечер и до 50%.

  Го намалува холестеролот и го регулира функционирањето на цревата и има одличен извор на влакна.

  Може да се користи како замена за јајце. Една лажица семе се меша со три лажици вода и се остава да отстои 15 минути.

  Ист така семето го забрзува системот за обновување на кожата и спречување на предвремено срареење на истата.

  Latest Posts

  Доколку немате бели полумесеци на ноктите, веднаш посетете лекар

  Белите полумесеци на ноктите се нарекуваат лунула. Тие претставуваат важен дел од нашето тело, се многу осетливи, а некои експерти велат дека нивната големина...

  Најлековитата вода во Македонија: На само 15 километри од Кичево

  Станува збор за Свињиште. Планинско село кое се наоѓа на само 15 километри од Кичево, веднаш покрај патот за Демир Хисар. Природата му дарила две...

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  АКТУЕЛНО

  Стигнала до 228 кг, И ДАВАЛЕ ГОДИНА ДЕНА ЖИВОТ, сега има 82 кг, се за борба ДА ИМА ДЕТЕ

  Сара Придис (35) од Англија е жена на која и било кажано дека ако не стори нешто итно во врска со својата тежина, нема...

  Инспиративно: Ова е приказна за чистачка која ќе ве потсети дека сите сме подеднакво вредни

  За време на мојот втор месец како медицинска сестра, професорот ни даде ненајавен тест. Бев примерен студент и лесно одговарав на прашања додека не...

  Сите ми велат дека имам РОГОВИ од сопругата па решив да ја проверам дали е вистина…

  Изневерата за некои луѓе можеби звучи примамливо и возбудливо, но на крајот таа секогаш ги урива темелите на врската и нанесува голема болка. Многу се...

  Исповед на една мајка со дете болно од Аутизам: Зошто Марио не зборува, зошто лелека така …?

  Скопјанката Весна е мајка на две деца, таа раксажува за своето второ дете на кое му е дијагностициран аутизам.Само до пред три години не...

  Се вработив во Германија како доктор и за прв пат почувствував како изгледа нормален живот

  Д-р Немања Јоловиќ (37) ја напушти Србија во 2014 година и замина во Германија за да работи. Пред тоа, тој безуспешно се обидуваше скоро...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.