6 C
Skopje
петок, јули 1, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  Експерт за корона вели дека ова е единствениот начин да го подготвите вашето тело – ова му се случува на организмот кога вирусот ќе влезе во системот

  Биологот Бен Њуман, експерт за коронавирус, објаснил како вирусот се однесува во човечкото тело.

  Шефот на одделението по биологија на Универзитетот во Тексас, д-р Бен, истражувач кој 24 години проучува разни видови на корона вируси, го објаснил комплексниот механизам кој што се случува во телото кога истото ќе се зарази од Ковид-19.

  Секоја ќелија во човечкото тело поврзана е со имуниот систем и пријавува секаква можна закана. За таквите пријави задолжени се посебни молекули чија работа е да откријат за каква закана станува збор и да ја пореметат работата на одбранбениот механизам на телото.

  Вообичаено, кога телото ќе го открие напаѓачот, се активира нашиот вроден имун одговор за телото да се бори против вирусот на општ начин додека не дојде до пореметување и на конкретниот имунолошки одговор.

  Таа, друга и конкретна линија, вклучува и произведување на смртоносни Т ќелии.

  „Работата на Т ќелиите е влегување и пробивање на дупките во било која ќелија која е заразена од коронавирусот. Кога подоцна ја проверуваме крвта на заболените, како што тоа го правевме за време на епидемијата САРС, видливо е дека преживеаните имале добар одговор за смртоносните Т ќелии“ – објаснува д-р Њуман.

  Коронавирусот, како и секој друг вирус, сака да направи што повеќе свои реплики. Затоа се врзува за човечките ќелии, им ја внесува својата РНК и ја репрограмира ќелијата да се претвори во вирусна, за така истата таа ќелија да се репродуцира во што повеќе вируси.

  Човечкото тело има систем кој што работи како интерфон – аларм за помош на имуниот систем кој што ги испраќа ќелиите во одбрана на системот.

  Така се врши комуникација помеѓу молекулите, а коронавирусот сака да ја спречи таа комуникација за да може да продолжи да се репродуцира.

  Доколку успеете навреме да извлечете сигнал, следи одличен имунолошки одговор од организмот, меѓутоа доколку имунолошкиот систем одговори погрешно тогаш победува коронавирусот.

  „Коронавирусот и вирусот грип, сакаат да ги напаѓаат белите дробови, делот каде што воздухот ги допира ќелиите. Потоа се враќаат од каде што дошле за да заразат некој друг“ објаснува д-р Њуман.

  Што се случува со луѓето кои што имаат послаб имунолошки систем?

  Во идеални услови, вашето тело создава рамнотежен имунолошки одговор. Меѓутоа, доколку сте имунокомпромитивни, на пример, доколку имате пресаден орган, се лечите од рак или пак сте ХИВ позитивни, или пак на било кој друг начин имате слаб имунолошки систем, тоа значи дека таков одговор од вашиот организам можеби ќе нема.

  Затоа тогаш најдобро е да ги преземете сите можни мерки за да не го добиете вирусот.

  На докторите исто така не им се допаѓа идејата на “зајакнување“ на вашиот имун систем затоа што премногу енергија во имун состав, го тера телото да се напаѓа себе – така изгледа автоимуна болест.

  „Тоа што може да го направите за да го натерате имунолошкиот систем да работи најдобро што може, е да се опуштите и да одмарате колку што е можно повеќе“ – вели д-р Њуман.

  Latest Posts

  Овој пијалок спасил милиони животи: Се подготвува едноставно со цвет кој расте нашироко во Македонија

  Овој прекрасен цвет содржи вистинска ризница на витамини А, Ц, Б3, Д и Е. Ливчиња се богати со есенцијални масла, тијанин, шеќер, лимонска и...

  Ставајте ги нозете во ладна вода секоја вечер – она што ќе ви се случи позитивно ќе ве изненади

  Секоја вечер, кога ќе се вратите дома после напорниот работен ден, ставете во када или лавор 10-15 сантиметри потполно ладна вода. Професор доктор Сергеј Бубновскиј...

  Не е вистина дека сланината, чварките и мрсното прасечко се штетни по здравјето

  Новото истражување открива дека не постои поврзаност помеѓу зголемената количина на конзумирање на маснотии и зголеменувањето на ризик од срцеви заболувања, како што се...

  Најбрз начин да изгубите 5 килограми: Оваа викенд диета е вистински хит

  Кои се правилата на диетата 5:2? Пет дена во неделата е дозволоена вообичаена исхрана и оброци на кои веќе сте навикнати, а само два дена...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.