6 C
Skopje
четврток, март 30, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  Експеримент: Еден човек јадел само компири цела година и резултатот е неверојатен

  Сигурно сте ги слушнале истите совети за диети и режими низ годините. Ако сакате да изгубите тежина, треба да ја намалите потрошувачката на јаглехидрати, особено оние со скроб, како тестенини, ориз и компири.

  Но, дали знаевте дека можете да изгубите тежина ако јадете само јаглехидрати? Замислете да јадете само компири една недела. Сега замислете да јадете само ова една година.

  На почетокот на 2016 година, тежината на Ендрју Тејлор, кој има 36 години, надмина 150 килограми. За да ослабе, решил да спроведе радикална идеја – да јаде ништо друго освен компир во текот на годината, откри ТРГ.

  Дали работи? Изненадувачки, но да! Во 2016 година, Ендрју, кој јадеше по еден компир дневно, изгуби неверојатни 45 килограми. Но, што го инспирира Австралиецот за ваков чуден гастрономски експеримент?

  На својата веб-страница SpudFit.com, Тејлор тврди дека повеќето луѓе не се залагаат за неговата исхрана и дека некој кловн само прави нешто лудо и нездраво за да стекне сомнителна минлива слава. Но, според него, ова мислење е многу далеку од вистината.

  Тејлор бил маратонски кајакар додека неговото здравје не се влошило. За да се ослободи од вишокот килограми, тој се консултирал со лекар за слабеење преку диета со компири и изненадувачки му дал зелено светло. Треба да се напомене дека таквата диета, по правило, предизвикува големи сомнежи кај специјалистите.

  Аргументи за и против Еден од најважните аргументи против диетата со компири е тоа што тие не содржат доволно протеини, а тоа води до фактот дека при слабеење човекот неизбежно ќе ја изгуби мускулната маса. Други експерти тврдат дека логиката зад исхраната на Тејлор е погрешна. Ќе изгубите тежина со речиси секоја диета ако внесувате помалку калории отколку што согорувате. Ова е причината зошто некои луѓе губат тежина дури и додека јадат пица на ден. Тие само јадат помалку.

  Но, постојат специјалисти кои ја одобруваат исхраната на Тејлор. Велат дека компирот е добра храна бидејќи е богат со јаглехидрати, влакна, нискокалоричен, содржи голем број витамини и други корисни елементи.

  Самиот Тејлор инсистира дека исхраната со компири го прави поздрав.

  „Моето здравје продолжува да се подобрува. Порано имав висок холестерол, но сега ми е низок, притисокот ми е намален, а исто така и нивото на шеќер во крвта. Експертите веруваат дека овој ефект е повеќе резултат на слабеење отколку на компири. Откако изгубил многу килограми, Ендру продолжува да го споделува своето искуство на интернет.

  Тејлор силно ги обесхрабрува посетителите на неговата страница слепо да го следат неговото водство. Тој признава дека секоја диета е чисто индивидуална, па ваквите експерименти се неприфатливи без посебен преглед и консултација со лекарите.

  Оптимална исхрана
  Се чини дека дебатата за опасностите и придобивките од различните диети никогаш нема да заврши. Сепак, научниците во последниве години сè повеќе дошле до заклучок дека моно-диетите, вклучително и оние со компири, иако ефикасни во однос на слабеењето, не се безбедни за здравјето. Исхраната треба да биде избалансирана.

  Во текот на изминатите осум години, спроведени се 41 студија за различни диети. Најоптимална и најпрепознатлива е медитеранската исхрана, која вклучува исхрана богата со риба, маслиново масло, јаткасти плодови, зеленчук и овошје. Ја ограничува употребата на млеко и црвено месо.

  Тоа не е типично за супер брзо слабеење, но неговите резултати траат подолго.

  Latest Posts

  Љубовта на бабата е непроценлива во воспитувањето на децата

  Љубовта на бабата е бесценета Бабата ги сака своите внуци со длабока, нежна, искрена и совршена љубов. Оваа љубов никогаш не исчезнува. Кинезите сметаат дека таквата...

  Срцето ми се згрчи од тага кога ја видов мојата постара соседка како моли за леб на вересија

  Неодамна бев сведок на една многу непријатна случка која длабоко ме потресе. Живеам во соседството на една постара жена. Тетка Мима е пријатна, добредојдена,...

  Пеце „Cуперхикс“: Два дена молчам, но решив да проговорам што му се случи на мојот син, родители внимаваjте со

  Статус на Петар Младеновски: „Два дена се мислам дали да реагирам ама очигледно ова не смее да се премолчи. прифаќајте или враќајте повикот, бидејќи сметката...

  Доктор: Мора да го направите ова ако се разбудите помеѓу 1 и 3 часот наутро

  Системскиот недостаток на доволно сон има негативно влијание врз нашето здравје и нашата секојдневна активност на работа и во слободното време. „Несоницата може да...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.