6 C
Skopje
недела, септември 25, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  Еве што ќе се случи ако јадете 2-3 јајца секој ден

  Одамна се сметаше дека јајцата се нездрави, а прејадувањето го зголемува нивото на холестерол. Според последните студии, цитирани во „Здравје“ /ba-bamail.com/, јајцата остануваат супер храна и се исклучително корисни за здравјето.

  Еве што ќе се случи ако јадете 2-3 јајца дневно:

  1. Подобра меморија Јајцата содржат холин – најважниот градежен блок на мозокот. Ако јадете две јајца дневно, осигурајте се дека внесувате доволно од оваа супстанца. Недостатокот на холин доведува до губење на меморијата.

  2. Подобра визија Јајцата се богати со лутеин – каротеноид (антиоксиданс од растително потекло), кој е одговорен за видот. Недостатокот на лутеин во телото доведува до намалување на видот.

  3. Поздрави коски и заби Содржината на витамин Д во едно јајце е еднаква на онаа на 1 лажица рибино масло. Овој витамин му помага на телото подобро да апсорбира калциум, ги зајакнува коските и забите.

  4. Поздрава кожа и коса Јајцата се богати со биотин / Б7 /, витамин Б12 и многу други протеини во исхраната кои помагаат во зајакнување на косата и кожата. Јајцата се богати со фосфолипиди, кои ги елиминираат токсините од црниот дроб.

  5. Помал ризик од кардиоваскуларни заболувања Холестеролот од јајца е балансиран со фосфатиди, така што не е штетен за нашето здравје. Исто така, го инхибира сопственото производство на холестерол во телото. Покрај тоа, јајцата содржат омега-3 киселини, кои го намалуваат нивото на триглицериди, со што се намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања.

  6. Не постои опасност од зголемување на телесната тежина

  Јајцата создаваат чувство на ситост, богати се со многу хранливи материи и се нискокалорични. Две варени јајца за појадок ви даваат енергија и потребните хранливи материи без да ја загрозат фигурата.

  7. Повеќе мускулна маса Ако вежбате или имате активна моторна активност, потребен ви е протеин кој е важен за мускулите. Јајцата се една од најбогатите намирници со протеини.

  8. Помал ризик од рак Јајцата содржат холин, кој освен што му е потребен на мозокот, го намалува ризикот од рак. Womenените кои редовно консумираат јајца во детството и адолесценцијата имаат 18% помал ризик да развијат рак на дојка.

  Latest Posts

  Чистење на тепихот за кратко време – лесен трик

  Чистењето на теписите може да се направи со домашни лекови - ќе блесне од чистота и ќе мириса прекрасно. Две едноставни состојки кои речиси сите...

  Оваа пензионерка ги сруши сите стереотипи и покажа како треба да се облекува жена над 70 години

  Долго време се обидував да ја одвикнам мајка ми од шетање по дома и по двор во бањарка. И не е само тоа што...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Мајка сама го открила ракот на ќерка си, лекарите тврделе дека е обичен запек

  Луиз Милвард (34) од Ворчестершир, правилно дијагностицирала редок вид на рак на црниот дроб на својата двегодишна ќерка додека таа ги пребарувала симптомите на...

  АКТУЕЛНО

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно

  Супер заработка: Балканци чистат риби за 3.000 долари месечно Meѓу Баланците нов тренд за брза заработка стана Алјаска. Се повеќе невработени, но и оние кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.