6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве што два филџани кафе му прават на вашиот црн дроб

  Црниот дроб е веројатно еден од најважните органи во нашиот организам затоа што извршува повеќе од стотина функции, но модерното темпо на животот како што е конзумирањето на алкохол, шеќер може да доведе до смртни последици како што е цироза на црниот дроб.

  Дури 35% од алкохоличарите ќе развијат постепено алкохолен хепатитис, почеток на развојот на цироза на црниотдроб.

  Конзумирањето на алкохол секој ден ќе доведе до огромна потреба на црниот дроб за оксиген/кисиком а исто така предизвикува собирање на мастите на црниот дроб што му отежнува на црниот дроб да земе кислород. Така настанува воспалителен процес како одговор на имунолошкиот систем кој ги уништува сите можни клетки во вашиот црн дроб.

  Луѓето кои пијат кафе секој ден имаат дури 84% помалку ризик од развој на цироза, со најсилен ефект за оние кои пијат 4 или повеќе филџани дневно. Така да помогнете му на вашиот црн дроб.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.