6 C
Skopje
сабота, септември 23, 2023
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Еве како лесно и брзо да ги исчистите овие 5 органи од отрови кој секојдневно ве трујат и ви го скратуваат животот

  За да го одржите вашето тело здраво, треба да го прочистите не само имунолошкиот систем, туку и другите органи. Прочитајте како.

  Како да го прочистите црниот дроб?

  Најдобар начин за прочистување на црниот дроб е преку здрава храна која содржи супстанции кои го чистат телото од штетни материи, а тоа се коренот на глуварче, чичка, лук, куркума, заедно со многу други видови ферментирани намирници, како и рицинусово масло.

  Сите овие состојки се многу здрави и одлични за чистење на црниот дроб, бидејќи дробот филтрира повеќето од штетните супстанции кои се наоѓаат во храната и затоа треба да се прочисти од време на време. Можете, исто така, да консумирате чаеви од глуварче и светиот босилек

  Чистење бубрези

  Бубрезите ја прочистуваат крвта и ги отстрануваат нечистотиите во крвта, како и многу други работи што се формира во вид на урина.
  За да го решите овој проблем, потребно е да пиете чаеви од ѓумбир и краставици.

  Исто така, внесувајте витамини Б6, мечкино грозје, како и глицерин зеленчукот.
  Само запомнете да не консумирате хемиски третирана храна, бидејќи тоа може да доведе до откажување на бубрезите.

  Прочистување на дебелото црево
  Главната функција на дебелото црево е да ја отфрли целата акумулирана храна, откако дигестивниот систем ќе ја изврши својата работа и ќе ги земе сите хранливи материи од храната која ја јадете.
  Најдобар начин за прочистување е индиски огрозд или трифал.

  Друга работа која може да помогне е клизма, која темелно го чисти дебелото црево. Пијте повеќе вода, јадете повеќе храна богата со растителни влакна, јадете кокос, ѓумбир, анасон и лук.

  Прочистете го лимфниот систем од паразити

  Лимфниот систем е мрежа на неврони и крвни садови кои го сочинуваат имунолошкиот систем. За да го прочистите овој дел од телото, треба да вежбате јога, со вежбање или било каков друг вид на физичка активност. Најмногу се препорачува скокање, длабоко дишење и други слични активности.

  Чистење на лицето од штетни материи

  Кожата е најголемиот орган на телото и постојано е изложена на нечистотии и штетни материи.
  Она што дополнително ја влошува нејзината состојба се шминката, дезодорансите и разни хемиски материи кои само ја зголемуваат штетата.

  За да го решите овој проблем, најдобро е да одите во сауни, да направите топла купка од горка сол, жешка јога и слично, за да ја исчистите кожата. Но, за да бидете целосно здрави, најважно е вашите внатрешни органи да се здрави.

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.