6 C
Skopje
петок, јуни 21, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Д-р Несторовиќ ова го конзумира 20 години: Со зелка и коприва излечете чир на желудник и хеликобактер

  Доктор Бранимир Несторовиќ сподели еден рецепт кој на многумина може да им помогне. Имено, како што напомена, овој рецепт го користи веќе 20 години и тврди дека дава одлични резултати.

  Станува збор за природен лек за чир на желудник: „Исечкајте зелка, прелијте ја со вода, нека биде половина зелка, половина вода и нека отстои два дена во фрижидер. После тоа пијте по една чаша наутро и навечер во текот на две седмици континуирано.

  Како што објасни докторот, зелката има одредени материи кои ја обновуваат слузокожата на желудникот. Во комбинација со сладок корен делува и врз хеликобактеријата и тоа на оние резистентни облици – објасни д-р Несторовиќ.

  Докторот спомена дека најдобар лек за алергија на амброзија е копривата, но да не се вари како чај. Најдобро е листовите од копривата да се сомелат со мед.

  Може да се чува копривата во замрзнувач две седмици, па потоа таа самата се претвора во прав. Чајот не е добар, бидејќи со варењето се убиваат доста лековити состојки во копривата – објаснува д-р Несторовиќ.

  Рецепт за вода од зелка Зелката е една од суперхраните кои ние често ги занемаруваме. Бидејќи содржи есенцијални нутриенти неопходни за правилно функционирање, на организмот му овозможува да се обнови и прочисти од штетните материи.

  Еве за што сè може да помогне водата од зелка:

  • му обезбедува на организмот аминокиселини за подобра дигестија;
  • содржи витамини А, Б1, Б6, Ц, Е и фолна киселина;
  • содржи железо, калциум, калиум, јод, фосфор и сулфур;
  • лекува чиреви и други проблеми со дигестивниот систем;
  • врши детокс и прочистување на цревата;
  • помага во слабеење;
  • може да помогне во прочистување после труење со алкохол.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.