6 C
Skopje
сабота, јуни 3, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  Д-р Атанас Михаилов-Лекувајте ја кашлицата, не ја потиснувајте – Еве 2 рецепти за лекување кашлица во еден ден

  Д-р Михаилов објаснува дека кашлицата не треба да се потиснува, бидејќи постои опасност уште повеќе да си наштетиме! Не ја потиснувајте кашлицата, лекувајте ја! Ова го објаснува д-р Атанас Михаилов во сезоната на вируси и грип. Секако, најдобро е да се заштитиме и да направиме се за да останеме здрави.

  Но, во случаите кога не успеваме, правилниот третман е единствената важна работа. Во случај на силна и упорна кашлица, не брзајте во аптека и трошете ги парите на секакви сирупи, апчиња, прашоци и друго. Едно е дека се скапи, друго не секогаш помага.

  Нема подобар и помоќен лек против кашлица од двата рецепта на кои не потсетува д-р Атанас Михаилов. Тие се тестирани долго време и ефектот од нив е загарантиран сто проценти.

  Првиот рецепт за кашлица е со рендан стар кромид и мед. Измешајте ги двете состојки во сооднос 1 спрема 2. А потоа земајте до десет пати на ден од смесата со една кафена лажичка. Овој рецепт, како и вториот, помага за втечнување и лачење на секрет од белите дробови.

  Вториот рецепт е исто така едноставен, но ужасно ефикасен. Измешајте 200 грама рендан кромид со 750 грама бело вино и сто грама вистински мед. Оставете да кисне четири до пет дена, а потоа процедете ја смесата преку обична газа.

  Добро е рано да ги подготвите шишињата за да ги имате веднаш на располагање доколку е потребно. Лековитата течност потоа се пие по 50 грама три пати на ден 24 часа. Има уште една работа која ќе помогне целосно да се излечи кашлицата, а тоа се инхалации. Доколку немате апарат за нив, д-р Михаилов советува да користите обичен чајник.

  „Ставете ја инката на отворот на котелот и насочете ја директно кон устата. А во котел пред тоа ставете 200 грама вода, половина лажица сода бикарбона и две прстофат сол. Загрејте ги и потоа дишете со полни бели дробови околу 15 минути. Два часа подоцна не излегувате на студ“, објаснува д-р Атанас Михаилов.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  Авиокомпанија од утре ќе ги мери патниците пред да се качат на летови

  Од патниците ќе биде побарано да се качат на вагата - иако авиокомпанијата нагласува дека тоа е доброволно. Повеќе од 10.000 патници кои летаат со...

  Дај си на душата што сака, оти ќе дојде време кога ништо нема да сака, вели 105-годишната баба Калина

  Баба Калина е уникатна појава во животот на општина Свиштов, бидејќи на земјата е веќе 105 години, пишува „Борба“. Стогодишната е родена во 1910...

  Не знаев дека кромидот лекува толку многу болести: Подобро од апчиња

  Кромидот лечи многу болести подобро од таблетите Зошто секој пат одиме во аптека, иако можеме да одиме во кујна? Верувале или не, со векови луѓето...

  Едноставно, но многу ефикасно: Кажете им збогум на темните кругови околу очите и подмладете се за најмалку 10 години

  Работа, грижа за домаќинството, стрес, секојдневни проблеми - ова е само дел од нашиот бурен работен ден. Овој брутален ритам често доведува до недостаток на...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.