6 C
Skopje
недела, јуни 23, 2024
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Д-р Атанас Михаилов-Лекувајте ја кашлицата, не ја потиснувајте – Еве 2 рецепти за лекување кашлица во еден ден

  Д-р Михаилов објаснува дека кашлицата не треба да се потиснува, бидејќи постои опасност уште повеќе да си наштетиме! Не ја потиснувајте кашлицата, лекувајте ја! Ова го објаснува д-р Атанас Михаилов во сезоната на вируси и грип. Секако, најдобро е да се заштитиме и да направиме се за да останеме здрави.

  Но, во случаите кога не успеваме, правилниот третман е единствената важна работа. Во случај на силна и упорна кашлица, не брзајте во аптека и трошете ги парите на секакви сирупи, апчиња, прашоци и друго. Едно е дека се скапи, друго не секогаш помага.

  Нема подобар и помоќен лек против кашлица од двата рецепта на кои не потсетува д-р Атанас Михаилов. Тие се тестирани долго време и ефектот од нив е загарантиран сто проценти.

  Првиот рецепт за кашлица е со рендан стар кромид и мед. Измешајте ги двете состојки во сооднос 1 спрема 2. А потоа земајте до десет пати на ден од смесата со една кафена лажичка. Овој рецепт, како и вториот, помага за втечнување и лачење на секрет од белите дробови.

  Вториот рецепт е исто така едноставен, но ужасно ефикасен. Измешајте 200 грама рендан кромид со 750 грама бело вино и сто грама вистински мед. Оставете да кисне четири до пет дена, а потоа процедете ја смесата преку обична газа.

  Добро е рано да ги подготвите шишињата за да ги имате веднаш на располагање доколку е потребно. Лековитата течност потоа се пие по 50 грама три пати на ден 24 часа. Има уште една работа која ќе помогне целосно да се излечи кашлицата, а тоа се инхалации. Доколку немате апарат за нив, д-р Михаилов советува да користите обичен чајник.

  „Ставете ја инката на отворот на котелот и насочете ја директно кон устата. А во котел пред тоа ставете 200 грама вода, половина лажица сода бикарбона и две прстофат сол. Загрејте ги и потоа дишете со полни бели дробови околу 15 минути. Два часа подоцна не излегувате на студ“, објаснува д-р Атанас Михаилов.

  Важно: Написот е информативен и информациите дадени во него не можат да ја заменат консултацијата со лекар, како и да се користат за само-лекување! Секогаш консултирајте се со лекар доколку имате конкретни поплаки и строго следете го пропишаниот третман и неговите препораки!

  Latest Posts

  АКТУЕЛНО

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.