6 C
Skopje
вторник, август 16, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  Древна билка со милион тајни: Ги уништува вирусите, лечи изгореници, ги смирува цревата и чиревите – и тоа не е сè!

  Алое вера е растение кое има повеќеслојна улога во одржувањето на здравјето и спречувањето и лекувањето на бројни состојби и болести.

  Алоето е исклучително богато со протеини, калциум, магнезиум, цинк, германиум, витамини А, Б12, Е, Ц. што го прави хранливи материи и витамини многу богати растенија. Неговите вредности се признати уште од античко време и оттогаш се користат во лекување и превенција на бројни болести, повреди и состојби на организмот.

  Алое за надворешна употреба се користи за изгореници, иритации и рани во форма на гел (алое гел) и за внатрешна употреба при запек, за регулирање на варењето на храната.

  Сокот од лисја од алое се користи за воспаление на цревата, металоиди, чиреви и синдром на нервозно црево. Во високи концентрации, алоето делува за зголемување на бројот на одбранбени клетки и со тоа помага во борбата против вирусите, па дури и туморите. Се користи за проблеми со варење, чиреви и проблеми со желудникот, затоа што е утврдено дека има регенеративно дејство врз ерозивни промени во желудникот, предизвикани од лошата диета, пушењето, консумирање алкохол и други.

  Алоето има лаксативно, антиинфламаторно, антибактериско, антивирусно и енергетско тонично дејство. Листовите од алое се богати со гел, а сокот и сувиот екстракт се добиваат од остатокот од растението. Самиот гел може да се користи однадвор за да ја смири иритацијата на кожата, за изгореници, за навлажнување на кожата, еластичност и цврстина. Содржи антракинони кои имаат лаксативно дејство, но тој е многу силен лаксатив и во мали дози може да доведе до ненадејно празнење и грчеви.

  Се препорачува да се земе гел од алое наутро на празен стомак во количина од 20-30 милилитри. Додека концентрираните капсули на алое се користат еднаш дневно.Конзумирање на алое не се препорачува за луѓе кои страдаат од интестинална опструкција, Кронова болест, улцеративен колитис, хемороиди и откажување на бубрезите.

  Алоето не треба да се предозира, затоа што содржи одредени компоненти кои доколку се внесат во телото во прекумерни количини, можат да предизвикаат дијареја, грчеви и нарушувања во содржината на калиум во организмот.

  Latest Posts

  Ивана во Германија замина со последните 200 евра и 2 куфера: Сакав да пропаднам во земја од тага, а сега нашиве доле неможам да...

  Ивана Тевих е родена во Крапина. Пред помалку од две години, на 33-годишна возраст, таа почувствува голема потреба за промени. Работела во бутик скоро 12...

  Ослободете се од замор и зајакнете го мозокот: 7 намирници за подобра меморија и концентрација

  Според резултатите од една американска студија која се занимаваше со темата за стареење, се покажа дека храната богата со фолати е добра за мозокот...

  Од ова место мајката божја им дарила пород на многу жени, духовно светилиште во Македонија кое треба да го посетите

  Манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“ или познат како е средновековен храм кој се наоѓа на 3 километри над селото Сливница во Преспа. Манастирот датира од...

  Тина била мртва 27 минути. Кога повторно се разбудила напишала три збора кои никој нема да ги заборави:

  Минатото лето Американката Тина Хајнс се бореше да ја преживее битката на нејзиниот живот. Таа е мртва (во клиничка смрт) речиси половина час! И...

  АКТУЕЛНО

  Печалбарска сцена што го расплака целиот Балкан: Се збогуваат на автобуска станица, тој заминува без неа и детето …

  Фотографијата од младиот брачен пар што се разделува на автобуската станица во Тузла за кратко време ги запали социјалните мрежи и предизвика коментари полни...

  Бидете внимателни со вашите сметки во Грција! Лажат (ФОТО)

  Балканка решила да ги предупреди нашите граѓани за шеми кои се прават во рестораните во соседна Грција. Таа прецизира дека кога им дале забелешка...

  Татkото бил „презафатен“ со мобилниот за да го погледне синот – 2 минути подоцна ја сфатил својата грешка

  Технологијата ни даде неверојатни можности за комуникација кои беа научна фантастика со децении. Технологијата, а особено телефоните, не поврза и не раздели повеќе од...

  Мајката го оставила момчето (3) на гробишта, но Господ се погрижил за него

  Бог е секогаш со нас. Тој нè чува и бдее над сите околу нас. Така тој се грижел за 3-годишно момче кое мајка му,...

  (ЦЕЛА ПРОЦЕДУРА) Бугарски пасош: Трендот не запира, како најлесно до него?

  Не запира бранот на граѓани кои речиси секојдневно се упатуваат кон соседна Бугарија . Причината-бугарски пасош. Бројките рушат рекорди а источниот регион и градот Делчево и...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.