6 C
Skopje
недела, јули 3, 2022

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  Драги мои деца, јас наскоро ќе умрам – имам само една молба до вас…

  Пораката на старата мајка ќе ви го растрепери срцето. Смртта е составен дел од животот и никој не може да го збегне тоа, но важно е како сме живееле и што сме оставиле зад себе. Често ги забораваме вистинските вредности во животот и допуштаме тагата лутењата, бесот да не труе одвнатре, а времето само минува…

  Приказната на оваа стара мајка не потсетува на нешто што отсекогаш треба да го имаме на памет.
  – Деца мои драги. Ќе дојде ден кога повеќе нема да бидам на овој свет. Ќе оставам се што сум стекнала па и вас. Многу работи ќе останат позади мене, но за едно ќе ве замолам.

  Не се расправајте околу куќата која сум ја оставила, таа и после вас ќе остане и ќе му припадне на некој друг, бидејќи ни вие, на овој пат акде одам, нема да можете да ја однесете.
  Кога ќе ги делите мојот порцелански преибор од кој сте јаделе, сетете се додека јадете да не ги делите тие чинии бидејќи и позади вас уште некој ќе се служи со тој прибор и вие на некого тоа ќе го оставите. Сочувајте го заедничкото благословување и заедничкото собирање на маса.

  Никогаш не кажувајте лажни сведочења ни на својот ни на тужиот брат. Устата отворете само за вистината исто кога ја отварате за јадење.
  Никогаш немојте да се расправате за материјални работи, немојте да дозволите парите да бидат повредни од вас. Сетете се на мајката која со љубов ве задоила, да не мразите никого, и да не понижувате, а од злото бегајте што подалеку.

  Делете убавина… Делете љубов… Делата нека говорат повеќе од вашите зборови. Не соудвајте се едни со други.
  Сетете се дека ве носела една утроба. Сетете се дека сте дошле без ништо на овој свет и дека без ништо ќе се вратите.
  Ништо не е подрагоцено од заедништвото и љубовта која ја оставате во наслетсвто. Така и вие одгледајте ги вашите деца и не жалите за мене.

  Наместо солзи, за мојата душа кажете една тивка молитва. МОжеби вашата молитва ќе ми ја отвори вартата од рајот… А јас? Јас и понатаму ќе бдееам над вас само од други граници, каде еден ден ќе се сретнеме и ќе останеме заедно во вечноста…

  Latest Posts

  20 години го носел истото марамче во џебот: на женаму и здосадило и го фрлила,па неговата реакција ја оставила без збор!

  Канаѓанецот Дејв Стивенсон (32) од Оуквил реши да стави крај на неговиот осумгодишен брак со сопругата Валентина (33) поради фрлено шамиче од неговиот џеб. Причината...

  Приказната за вториот волк! Ќе ја прочитате за 10 секунди, но ќе ја паметите засекогаш

  Еден постар Индиец морал да се грижи за својот мал внук. Дедото се обидел да му го пренесе своето знаење на малото дете за...

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја

  Милена и Милан останале без татко, живеат со својата баба и обработуваат пет хектари земја… На семејниот имот на Јефтовиќ во селото Теочин во близина...

  Мајка му била чистачка, татко му градежен работник, а тој сега е мнозински сопственик на Бугати: Хрватот кој денес е милијардер

  Компанијата Римац Аутомобили на хрватскиот претприемач и иноватор Мате Римац, вчера соопшти дека стана мнозински сопственик на Бугати, познатиот француски произведувач на хиперспортски автомобили. Објавата...

  АКТУЕЛНО

  Таа има 21, тој 54: „Сите мислат дека сум со него поради пари“ но незнаат дека

  Можеби звучи како клише, но да, возраста е само бројка, а оваа Американка, која својата слава ја стекна со споделување видеа со своето 33...

  Ја додадов на Фејзбук за да ја прашам: ”Каде си мила мамо и зошто ме остави?”, но ме блокира

  Животната приказна на Малиот Дејан ќе ви го скр ши срцето. Додека неговите врсници се грижат какви телефони или патики имаат, едина есетгодишниот Дејан...

  Секојдневно го јадеме ова, а никој не знае колку всушност е штетно за нашиот мозок

  Може да се каже дека и птиците на гранка знаат дека солта е еден од главните фактори за висок крвен притисок, а новото истражување...

  Замина во Германија, па најде швалерка и реши да ја остави сопругата од Македонија – она што му го направи ги воодушеви сите

  Оваа приказна многумина ќе остави во шок кога ќе видат колкава може да биде одмаздата на една жена која била оставена по многу години...

  Тој муслиман, таа христијанка – по 30 години тие дознаа дека се брат и сестра

  Животот на овие простори сам по себе е необичен и комплексен, не баш вообичаен. Просечен Балканец во својот бурен животен век има голема можност...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.