6 C
Skopje
петок, март 24, 2023

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  ДОКТОР ПЕРИШИЌ ОТКРИ ШТО ДА ПРАВИТЕ КОГА ВАШЕТО ДЕТЕ НЕ ЈАДЕ: Овие зачини ќе го подобрат неговиот апетит, но и здравјето

  Доктор Перишиќ откри изненадувачки работи за зачините кои можете да им ги дадете на децата и на тој начин да им го подобрите апетитот и здравјето.
  Гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ се осврна на исхраната и зачините на децата кои можат да помогнат во подобрување на здравјето и апетитот.Свесен е дека не е згодно да се префрли од храна за бебиња која е целосно блутка и незачинета, на храна за деца која треба да има појаки и зачинети вкусови, па затоа откри неколку трикови кои можат да ви помогнат во тоа.

  На големо изненадување на многумина, докторот рече дека на децата треба да им се додаваат зачини уште од 8 месеци, а изматената печена, сушена пиперка е одличен избор. Како што вели самиот не можел да поверува кога дознал, но овој зачин е одличен за деца. Секако, покрај него, тој откри и други зачини кои можат да им помогнат на вашите што не јадат конечно да изедат сè.

  Мелена печена, сушена пиперка може да се додаде на деца од 8 месеци. На почетокот не можев да поверувам, но еве зошто. Нема ефект на слузницата на желудникот, но го подобрува постоечкиот вкус на храната во која се додав.

  На пример, пиреа од компири што се благи за деца, не би одело со ова. Исто е и со шафран. Кога додавате шафран на нешто што децата не го сакаат, но мора да внимавате што сакаат , го подобрувате природниот вкус на храната и сè ќе има подобар вкус. Зачините не мора да бидат само надразнувачи, туку и засилувачи на природните вкусови кои постојат во храната“, изјави Перишиќ во гостувањето во програмата „Јутро“. на ТВ Прва.

  Иако сите знаеме дека зачинетата храна може да биде многу иритирачка, па дури и штетна доколку се зема во големи количини, докторот објасни дали може лошо да влијае и на децата:

  „Вака велат, дај му малку, на врв од лажичка, да пробаме прво, па детето, па кога ќе видиме како ќе реагира, полека ќе го зголемиме, се плашиме да не се зголеми секретот на стомачна киселина, па не мора да значи дека ќе се случи. Биберот не е потребен бидејќи е многу иритирачки. Знаете што уште се додава? Оригано! Ориганото се додава за да се промени постоечкиот вкус на она што е непријатно “, изјавија доктор.
  Децата во периодот околу 8 и 9 месеци често одбиваат храна, но лекарот најде решение и за нив.

  „Многу се занимавам со анорексија и одбивање храна на бебиња во 8-ми и 9-ти месеци кои инаку се здрави бебиња и не јадат ништо. А потоа се занимавав со тоа како да го зголемам постоечкиот потенцијал за вкус во храната. Сушен, мелен лук може се додава ако правиме месо за деца Се става на месо и постепено ја зголемуваме количината.Мораме да преминеме од 7-8 на 12 месеци , од храна за бебиња во храна за мали деца Ова е најкритичниот период бидејќи мора да се навикне на зачинета храна “, рече тој и откри уште еден трик за супа кој е одличен.

  „Можете да додадете рен во супата , но не претерувајте. Една кафена лажица, промешајте и вкусете. Мора да биде свеж рен и така се воведуваат полека. Исто така, 100 гр црно грозје или две смокви дневно се антиоксидантни бомби.
  Кога станува збор за бебињата кои валкаат со каша , докторот вели дека шафранот е идеалното решение.
  „Земете малку шафран. Тој нема посебен вкус, но ги подобрува тие природни вкусови и бебето ќе почне да го јаде она што не го јадело“, заклучил д-р Перишиќ.

  Latest Posts

  Цел живот го гледаш овој цвет, а не се ни сомневаш што лекува! Ќе се воодушевите

  Здравецот е убава, исклучително ароматична и многу корисна билка. Кога ги подготвувате вашите домашни компоти од сливи или вишни, ставете по 1 лист здравец,...

  Човек надмудрил банка на неверојатен начин! Банката откачи дека некој ги зeзнал по нивен начин

  Не се малку оние кои се незадоволни од фактот што банките ги мамат со клаузули напишани со ситни букви. Сепак, еден Русин успеа да „удри“...

  Не можам да бидам посреќен – ја нема грдата мрежа од капилари! Моите нозе изгледаат совршено и сега со гордост ги покажувам!

  Kапилари - еден од најчестите проблеми на жените. Тие не само што изгледаат неестетски, туку можат да станат причина за комплекси и несигурност. Слабите крвни...

  Чудно се почувствувала кога и го дале бебето – Еден месец подоцна побарала ДНК тест!

  Мерси Казаналес се заљубил во својот човек во католичко училиште во Далас. Откако останала бремена, била принудена да се врати во родниот Салвадор бидејќи...

  АКТУЕЛНО

  Трагедија дома: Два питбула уби ле 2-годишно девојче и нејзиниот 5-месечен брат пред очите на нивната мајка

  Трагедија се случила во предградијата на американскиот град Мемфис, пишува NBC. Две кучиња ги нападнале и ги убиле децата на семејството кое ги одгледувало. Повредена...

  Во следните 20 години, ОВИЕ 9 земји ќе исчезнат од лицето на Земјата – погледнете ја црната листа!

  Дали некогаш сте се запрашале како би изгледал светот доколку некои земји престанат да постојат? Дали некои земји треба да ги проголтаат другите? Многу...

  Искрена исповед на мајка од Скопје: Мамо ти ми викаш да се женам, а ние немаме ниту нов

  Ова е приказна на жена кој искрено ја раскажува својата приказна поради економската состојав во која таа а и многу други граѓани живеат многу...

  Направете го ова и сметките за вода ќе ви се намали

  Заборавете на убава топла када кога можете само да се бањате. Ова значително ја намалува сметката за вода. Сепак, можете да го направите ова...

  СТАРО ВЕРУВАЊЕ, ОДБИВАЊЕТО НА КУМСТВО СЕ СМЕТА СО ГОЛЕМ ГРЕВ: Ако го направите тоа, ве чекаат вакви последици!

  Да се ​​избере некого за кум е голема одлука, а од друга страна е многу голема одговорност кога некој ќе не избере нас за...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.